Eenige verdere kleinigheden mogen hier nog een plaats vinden om daarmede dit verslag te besluiten Bij de recrutenopleiding geschiedt het schijfschieten al spoedig ook met gasmaskers op. Een van de oefeningen bestaat uit schieten op valschijven, die silhouetten van vijandelijke soldaten voorstellen, welke dan plotseling worden afgewisseld door zulke, die een Duitsch soldaat voorstellen, teneinde den schutter de oplettendheid bij te brengen voor de gevallen, dat eigen patrouilles uit het voorterrein terugkeeren. Het kruipen over den grond geschiedt op eene wijze, die „robben" genoemd wordt, en heeft plaats op de zijwaarts uitgebogen ellebogen en de voetpunten, zoodat het midden van het lichaam daarbij niet omhoog komt, waardoor de beweging minder opvalt en een kleiner trefvlak wordt aangeboden. Een telefooncentrale (schakelbord), die niet door bellen haar aan wezigheid verraadt en dus ook op den korsten afstand van den vijand bruikbaar is, geeft het oproepen door verschillende verbin dingen aan, doordat de belstroom niet op een bel werkt, maar op verschillende witte schijven, met zwarte pijlen voorzien, die bij het aanroepen een anderen stand innemen en tot het vereischte aantal zijn samengevoegd in een kastje, waarop de telefonist dus onafge broken het oog moet houden. De verbinding der commandanten met hunne ondercommandanten heeft, zooals vanzelf spreekt, plaats door meerdere middelen tegelijk. Wij waren bij een brigadestaf, die op 5 manieren communicatie naar voren had, n.l. door draadlooze telegrafie, „Blitzlichtsignale", postduiven, telefoon en ordonnansen. De „Blitzlichtsignalposten" zijn uit den aard der zaak op elkaar's toestellen gericht opgesteld. 'Designalen met Morse-teekens worden ook bij dag gemakkelijk tot op 5 K.M. waargenomen. Ten slotte nog twee kleinigheden, opgemerkt in het étappegebied. Daar zagen wij o.a. een loopgraaffornuisje van zeer geringe afme tingen (ongeveer 69 X 34 X 22 cM.) met twee kookgaten, te stoken met hout. Een dunne, vrij lange kachelpijp bezorgde de trek. Houtwol wordt in groote hoeveelheden afzonderlijk aangemaakt en in groote balen samengeperst naar het front gezonden om te dienen als surrogaat voor ligstroo in de stroozakken. Blijkens een courantenbericht, waarop in Duitschland toevallig mijn oog viel, wordt voor vulling van stroozakken ook papier ge bezigd, dat daartoe door vrijwillige helpers verzameld wordt. Voor 387

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 419