af in mijne bedoeling had gelegen en dat ik dus gaarne deed. Ik kon zelf het vertrekje uitkiezen, waar ik mijn licht wilde opsteken en zooals ik dat ook altijd aan de gevechtsfronten ondervonden had bij onderhoud met krijgsgevangenen ook hier werd den ondervraagden en mij volkomen vrijheid gelaten, doordat de Duitsche officieren zich geheel verwijderden. Ik zorgde er voor, den geïnterneerden al dadelijk te vertellen, dat ik Nederlander was, geen Duitscher, zoodat zij ook van hun kant geen reserve in acht behoefden te nemen en de zaken niet slechter, maar ook vooral niet fraaier zouden voordragen, dan ze werkelijk waren. Het trof mij hier al dadelijk en die indruk bleef mij bij het ver dere bezoek niet slechts bij, maar werd nog versterkt, dat de ge ïnterneerden, voor zoover hun onaangename positie van gevange nen dat toeliet, tevreden en opgewekt waren. Tevreden vooral met de welwillende, zeer humane behandeling van het toezichtvoeren- de personeel, opgewekt door eikaars gezelschap en door de han= dige, bewonderenswaardige wijze, waarop allen samenwerken om in de afzondering die afwisseling, gemakken en verstrooiïng aan te brengen, die hun lot zooveel dragelijker maakte. Slechts één be denking werd geopperdhet eten, van Duitsche zijde verstrekt, was zeer matig. Het was niet slecht, maar 't was zoo weinig weinig vleesch, geen aardappelen in den laatsten tijd, geen melk, enz. Ik kon de heeren echter er op wijzen, dat het geheele Duit sche volk onder dat tekort aan eten te lijden had en dat ik in mijn hotel te Berlijn al evenmin suiker, melk en boter te zien kreeg, evenmin als ik daar of in restaurant's aardappelen bij mijn maal tijden ontving. De aan deze gevangenen verstrekte kost wordt bovendien nog zéér belangrijk verbeterd door wat zij uit Engeland krijgen en door wat zij zelf verbouwen. Het Engelsche Roode Kruis zendt geregeld aan eiken gevangene pakketten van verschil lenden inhoud, zoodat elk persoon in den loop van een maand 4 of 5 pakketten krijgt met levensmiddelen of lekkernijen: jam, boter worst, sardines, sigaretten, tabak, chocolade, enz. Ieder der pakketten, gemerkt A,B,C, enz., heeft een anderen inhoud en om de zooveel dagen krijgt ieder gevangene weer een nieuw en ander pakket, dat voor de uitgifte oppervlakkig onderzocht wordt door daarvoor aangewezen personeel. Op het middenterrein van Ruhleben zijn o.a. ook moestuinen aangelegd, waarin door de geïnterneerden zelf aardappelen en groen ten verbouwd worden, die tegen lage prijzen aan hen verkocht worden, waarna zij gelegenheid hebben, die in de particuliere keu- 389

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 421