1 kerriepoeder: 5 versche kerriekruiden. 1 geconserveerde sambal 2 versche lomboks. 1 soepgroenten in blik =10 versche soepgroenten. 1 liter sajoergroenten 10 K G. versche sajoergroenten. (b) Een portie ontbijtartikelen bestaat uit 0,06 K.G. gebraden gehakt of 0,06 K.G. gerookt spek of 0,05 K G. kaas. (c) Voor de bereiding van de vulling der bussen geconserveerd vleesch in blik wordt gebruikt voor een kleine bus 1 K.G. en voor een groote bus 2 K.G. versch rundvleesch zonder been. (d) De rantsoenen II, III. en IV voor Europeanen enz. worden per maand onderscheidenlijk hoogstens 9 maal, 5 maal en 5 maal verstrekt. De rantsoenen il en III voor Inlanders enz. worden per maand onderscheidenlijk hoogstens 10 maal en 9 maal verstrekt. (e) Officieren, die den Mohammedaanschen godsdienst belijden, kunnen desgewenscht bij de verstrekking van de rantsoenen III of IV, instede van gerookt spek, de gelijkwaardige hoeveelheid rund vleesch (vsrsch of verduurzaamd) dan wel buffelvleesch versch ontvangen, een of ander in verband met den beschikbaren voorraad. Het staatje bevat natuurlijk weer een dikke kolom„Bijzondere bepalingen en toelichtingen". O. i. kon dit wel wat eenvoudiger; als men heeft 4 menu's (rant soenen) en heeft nagegaan, wat daarvoor noodig is, dan moet dat „noodige" ook door de Intendance worden verstrekt en kunnen me- dedeelingen omtrent equivalenten goeddeels achterwege blijven Van geachte zijde vernamen wij intusschen een geheel andere opvatting ter zake, waar zeer zeker ook wat voor te zeggen is en welde volgende Men beperke het aantal artikelen van het tarief tot die, welke vrijwel altijd kunnen worden verstrekt, en geve daarvan in het tarief recht op belangrijk grootere hoeveelheid dan in de practijk noodig zijn. Vervolgens make men een zeer uitgebreide lijst van equivalenten, waar bij dus hetgeen het tarief te vee! aan rijst, vleesch, zout enz. bevat, wordt omgezet in andere artikelen. Door in de lijst zeer veel artikelen op te nemen zal de Int. steeds in staat zijn een behoorlijk rantsoen te leverenhet tarief wordt door deze methode „soepel", terwijl, indien vrijwel alle gewenscht geoordeelde art. in het tarief staan, er direct moeilijkheden ontstaan, als een of meer dier art. niet geleverd kunnen worden. Ter zake zij aangeteekend, dat, werd de door ons voorgestane redactie van 2 aanvaard (zie verder op), de bedoelde „moeilijkheden" evenzoo achterwege blijven- 396

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 428