(2) De wijze, waarop die ontvangst zal plaats hebben, zoomede de soorten, hoeveelheden en prijzen van die levensmiddelen, wor den door den Legercomdt. bepaald. (3). bovendien mogen off. en ond. luit. per hoofd en per dag hoogstens één flesch wijn tegen betaling ontvangen, mede op nader door den Legercomdt. aan te geven wijze". De noot van 5 geeft ons een definitie van het woord „Troe pencommandant", echter slechts voor zooverre dit woord in dit tarief wordt gebezigd (het woord komt o.m. ook in het V. V. voor). Wat de zelve betreft, waarom niet eenvoudigheidshalve bepaald, dat per man en per dag een oorlam wordt verstrekt en dus dit ar tikel in het staatje opgenomen? Niemand behoeft den borrel te nemen, tenzij de compagniescom mandanten het als „obat" noodzakelijk acht, wat soms kan voor komen. Aangenomen mag worden, dat minstens 50D/o hem graag accep teert; dit cijfer als juist veronderstellende, krijgen de liefhebbers er hoogstens 2, wat nog geen luxe is. De tweede alinea heeft vermoedelijk een ethisch tintje, maar ver oorzaakt weder met den geboden eenvoud strijdigen omslag en is dus „fout." Ook 6 kan ons niet bevallen, de Intendance houde geen toko. Een officier, enz. behoort te ontvangen een rantsoen en moet het daar maar mede doen; in dat rantsoen neme men op voor officie ren, enz. *4 flesch wijn. De enkele halve flesch, die door den rechthebbende wordt ver smaad, zal allicht door de collega's of een onderofficier met genoe gen worden verschalkt. Uit het vorenstaande volgt, dat o.i. 6 dient te verdwijnen. Nu wij toch aan de schadelijke dranken bezig zijn, een vraag: „beschikt de Intendance thans over voldoenden oorlogsvooraad van die vloeistoffen? 7. Behoudens het iet of wat eigenaardige, dat de Legercom mandant bevoegd wordt verklaard „tabelletjes" samen te stellen, be vat deze werkelijk iets bijzonder goeds, zij luidt De Legercomdt. is bevoegd om tabellen samen te stellen, aangevende de voor verschillende troepensterkten benoodigde hoe veelheden levensmiddelen enz. (1). Dezelfde vraag kan men stellen ten opzichte van bijv. rijst. De thans heerschende rijstschaarschte is eene waarschuwing. Red. 339

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 431