Wij hebben echter nog een andere grief tegen het verstrekken van indemniteit, n.l. dit: het staat geenszins vast, dat die indem niteit voor de bedoelde gevallen voldoende zal zijn [zie 8, (2)]; immers de in het groot werkende, mogelijk vorderende Int. kan heel wat goedkooper uit zijn, dan enkele personen, die uit de derde of vierde hand moeten koopen. 9 luidt als volgt (1). Het bepaalde bij 8a van het tarief No. 15 blijft van toe passing ten aanzien van de daarin bedoelde gezinnen van de, tot de gemobiliseerde troepen behoorende en in die nader aangeduide, Eur. mil. beneden den rang van ond. luit. (2). Overigens wordt aan de achterblijvende gezinnen van de tot de gemobiliseeide troepen behoorende mil. beneden den rang van ond. luit., zoomede aan die, welke met machtiging van den Legerccmdt. hunne mannen of vaders volgen, v.z.v. zij niet in het genot zijn van het in 8a van tarief No. 15 bedoelde rantsoen levensmiddelen of de vergoeding daarvoor, per dag toegekend: 0.5 K.G. rijst en aan eene vrouw 0 02 zout. 0.25 rijst en aan elk kind j Q 01 zout (3). De in (1) en (2) hiervoren bedoelde levensmiddelen worden ten behoeve van de gezinnen, welke bij de gemobiliseerde troepen vertoeven, in natura verstrekt (4). Ten behoeve van de achterblijvende gezinnen kan, z.n., in- stede van rijst en zout, als bedoeld in de 2de al. hiervoren, de geldswaarde daarvan, volgens door den Legercomdt. vast testellen prijzen, worden uitgekeerd." Deze kan ons al evenmin bekoren. Zoodra het mobilisatie is, behoort het (vredes) tarief 15 te hebben afgedaan, terwijl het dan zaak is, alle vrouwen (huishoudsters) en kinderen van hen, die tot het Leger behooren (ook al is de man bij uitzondeling nog, of tijdelijk, ter plaatse) voor rekening van den Lande te voeden (verstrekking in natura). Eenvoudigheidshalve kieze men daarvoor weder tarief 20 en geve vrouwen en kinderen boven de 12 jaar, een vol-, kinderen daar beneden een half ration. Wanneer het Land dan nog verstrekt aan elke vrouw en aan elk kind van alle personen tot het Leger behoorende, per dag een 401

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 433