zeker bedrag in geld voor kleeding en andere uitgaven en zorg draagt voor hunne huisvesting (gelijk thans reeds geschiedt), dan kan de echtvriend en (of) vader met een gerust gemoed ten strijde trekken, daar hij 't gezin volkomen verzorgd weet en beschermd tegen de te verwachten belangrijke prijsstijgingen der voedingsmid delen verder vervalt dan 't gezeur der delegaties, wat in oorlogs tijd een warboel wordt. Voor officiersgezinnen dient o. i. een overeenkomstige regeling te worden getroffen. Vrije voeding in natura (volgens tarief 20) en huisvesting voor het gezin en bovendien een dagelijksch bedrag voor de vrouw en voor elk kind Ook voor officieren geen delegatieswillen zij geld zenden, dan kunnen zij dit per veldpost doen, maar de administralie late zich daarmede .niet in. Tegenover deze meerdere uitgaven voor den Lande zouden we het voigende willen stellen Vastgesteld worde een speciale mobilisatiesoldij per dag en per man (ook voor hen, die in vredestijd maandelijksch tractement genieten, dus o. m. voor off. en voor ex-Gew. Politie). Voor eiken rang, ongeacht den landaard, hetzelfde ronde bedrag (mogelijke vredesverschillen kunnen in de betaling aan het gezin voor een goed deel tot uiting komen en overigens worden goed gemaakt door bij demobilisatie als er alle tijd is om rustig te rekenen uit te keeren bedragen). Het is duidelijk, dat hierdoor het doen der soldij(tractements)- betalingen te velde zeer vereenvoudigd zou worden en dus uit dien hoofde de maatregel reeds overweging waard is. Wordt voor officieren de betaling en huisvesting aan (van) het gezin behoorlijk geregeld, dan kunnen entrée de campagne, dag gelden en huishuurindemniteiten vervallen en bovendien de soldij, nog belangrijk minder zijn, dan 1/30 van het vredestraktement immers voor voeding en huisvesting van den officier wordt gezorgd, zoodat hij niet zoo heel veel contanten behoeft. Alles en alles bijeen genomen, zouden er voor den Lande zeker niet veel meer kosten aan verbonden zijn, indien het voorgestelde werd doorgevoerd. Nemen wij, om een enkel voorbeeld te geven, eens een gehuwd jong kapitein der inf. Gedurende mobilisatie ontvangt deze thans: f 450 30 X 6. 30 X f 2.50 huisvesting (indemmiieit). 402

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 434