Volgens ons voorstel b. v. het gezin vrije voeding f 350 -j- huisvesting de Kapitein: vrije voeding-f-30Xsoldij(a±f 5p. dag) huisvesting. Thans dus: f 705. huisvesting. Dan dus: f 500. -+- vrije voeding huisvesting. Stelt men de voeding op 5 rations en 't rations op f 1.— (wat veel te veel is, immers van het vervallen tarief-20 was de prijs voor Eur. f 0.54, doch er moet ook rekening worden gehouden met den wijn en de jenever van den kapitein), dan blijft nog het voordeel aan den Lande. Van de minderen zal de door ons voorgestane regeling natuurlijk wel eenige meerdere uitgaven medebrengen, waar tegenover staat, dat de gezinnen behoorlijk worden gevoed en niet worden af gescheept met wat rijst en zout. De ongehuwden zouden na demobilisatie dienen te ontvangen: het bedrag, dat zij, gedurende de mobilisatie, minder dan het vre- destractement hebben genoten. De 10 en 11 bevatten een en ander over het verstrekken van nood- en vereenvoudigde rations. De inhoud dier is de volgende: 10, (1) Ingeval de verstrekking of de bereiding van de in l van het tarief aangegeven art. door bijzondere omstandigheden niet kan plaats hebben, b. v. bij grooten spoed vereischende marschen, d. w. bij gebrek aan transportmiddelen, of indien het medenemen van een transporttrein in verband met het doel der beweging niet gewenscht wordt geacht, kunnen aan off., minderen enz. noodrant soenen worden verstrekt, waarvan de samenstelling voorloopig door den Legercomdt. wordt bepaald. (2). De verstrekking aan het betrekkelijke troependeel geschiedt onder overlegging van eene verklaring van de daartoe door den Legercomdt, aangewezen gezaghebbenden. (3). Worden, ter voorkoming van bederf, de noodrantsoenen door de troepen genuttigd, dan worden de ingevolge 2 aan komende levensmiddelen per comp. enz. verminderd met de gelijk waardige hoeveelheden van overeenkomstige art. 11, (1). Indien zulks door den Legercomdt. wordt noodig geacht, kan aan de bezettingen van mil. versterkingen en aan de troepen tijdens het vervoer per spoor voeding worden verstrekt volgens een vereenvoudigd verduurzaamd rantsoen, bestaande uit: a. voor off., ond. luit. en adj. ond. z. m. voor Eur., Afr. en Amb. mil. beneden den rang van adj. ond. 403

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 435