10, (3) geeft weer administratief gedoe en is onaangenaam voor den troep. Als er noodrations (die werkelijk hoogst matig van smaak zijn) dienen te worden opgeruimd, dan verstrekke men die liever boven en behalve het gewone rantsoeneen soldaat overeet zich heusch niet gauw en de, aoor de alinea verkregen, bezuiniging is de romp slomp, er aan verbonden, niet waard. §11, (2) lijkt ons fout, het vereenvoudigde ration wordt verstrekt, als zulks noodig is en dan vervalt daardoor het (altijd slechts be- trekkelijk; recht op voeding volgens 1, 12 (1). Is o. i. een zeer goede maatregelalleen lijkt ons 't bedrag wat heel, heel, erg klein en diende 't voor de volle sterkte, dus niet alleen mil. bene den den rang van adj ond. te worden verstrekt. De geheele bevat het volgende 12, (1). Boven en behalve een der in 1 aangegeven rant soenen wordt, ten behoeve van mil. beneden den rang van adj. ond., die levensmiddelen in natura ontvangen, een bijslag toegekend van ten hoogste f. 0.03 per man en per dag. (2). De uitbetaling van dezen bijslag, welke moet dienen tot verbetering van de voeding, geschiedt tegelijk met de uitbetaling van de bedragen, aankomende voor soldij, aan de comp. comdtn. en slechts tot zoodanige bedragen, als ten behoeve van de comp. sedert de vorige uitbetaling werkelijk voor de aanschaffing van niet door de Int te verstrekken levensmiddelen of versnaperingen zijn uitgegeven, doch tot geen hooger bedrag den de comp. volgens het in de 1ste al. aangegeven bedrag per man en per dag in ma ximum aankomt." (2). is weer een benepen restrictie. Indien nu een comp.comdt. door omstandigheden eens niets voor het aankomende geld heeft kunnen koopen, dan vervalt het recht daarop. Natuurlijk moet, ten gevolge van deze alinea, de comp. comdt. weer een gespecificeerde verklaring in n-voud afgeven en moeten de teruggestorte veelvouden van drie cent verder worden veradmini- streerd. Wat een gedoe! Men vertrouwe toch eens eindelijk mannen van om en bij de 40 jaren, gelijk de comp. comm. zijn, voor het bedrag van 3 cent per dag en per man en late zonder verdere verantwoording over dat kapitaal „schalten und walten". Nu eens geeft hij wellicht veel (te veel) uit, dan weer in 't geheel niets, of minder dan het competeerende, doch dooreene 405

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 437