Intrekking van het verzoek is niet meer toegelaten. Tot nu toe kon dat, zoolang er geen officieren-commissarissen waren benoemd. Voor den krijgsraad vinden de voorschrif ten van de artikelen 6, 7 en 8 over eenkomst'ge toepassing". Ik kan daaruit niet anders lezen, dan dat voor den krijgsraad een geheel nieuwe procedure wordt ingevoerd. Niet meer een onderzoek door officieren-com missarissen en daarna een rechtdoen door den krijgsraad op de stuk ken, maar een direct onderzoek door dat college, die, evenals de chef van den strafoplegger, volgens artikel 6 verplicht zal zijn den gestrafte en, indien er voorzoover daartoe termen zijn, ook den strafoplegger en de door beiden opgegeven getuigen den straf oplegger bovendien in ieder geval, indien deze zulks verlangt zoo mogelijk in persoon te ondervragen of anders (dus bij onmo gelijkheid om direct verhoor!) door een tot straffen bevoegden meerdere doen ondervragen". De getuigen moeten onder eede worden gehoord en die eed moet, evenals bij de burgerjustitie, vóór en niet meer na het verhoor worden afgelegd. En ook de krijgsraad zal, nu hier geheel van de oude procesorde afgeweken is en art. 7 overeenkomstig moet worden toegepast, de beslissing nemen naar bevind van zaken". Het kan m.i. niet an ders, of hiermee is het einde van de leer, dat in den krijgsraad in reclamezaken, om een straf te handhaven, het wettig en overtuigend bewijs van 's reclamants schuld moest zijn geleverd, aangekondigd (zie ter zake in de Maartaflevering van dit Tijdschrift „De bewijs voering in reclamezaken"). Ook 's krijgsraads beslissing zal zich evenals die van den chef van den strafoplegger over de zaak in haren vollen omvang, en niet alleen over het punt, waarover ge klaagd werd, moeten uitstrekken. Evenals voorheen berust de eindbeslissing van rechtswege bij het Hoog Militair Gerechtshof. Ook al neemt klager met de be slissing van den krijgsraad genoegen, dit oordeel heeft geen waarde dan na goedkeuring door het Hof. Het opperste Rechtscollege kan bij verzuim van vormen deze zelf herstellen, zoo de aard van het verzuim dat toelaat (7?) of anders de stukken naar den Krijgsraad terugzenden. Ook kan het, als het onderzoek van den Krijgsraad niet volledig is, dit zelf aanvullen of doen aanvullen. De te vol gen procesorde is als die boven voor den krijgsraad nader om schreven. Ingeval de klager hoofdofficier is, treedt het Hof in de plaats van den Krijgsraad en vinden de voorschriften met betrekking tot dien raad overeenskomstige toepassing fart. 12). 412

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 444