mm ËxË Onerzich 1 oüer nederlandsche ffli- (ÜiD Iitaire Tijdschriften. (UD Artilleristisch Tijdschrift No. 8, Augustus 1918. Maj, v. Dam v. Isselt geeft blijk van zijn veelzijdige ontwikkeling door in deze aflevering een artikel te plaatsen„Eenige wenken nopens het geven van de z.g. zitoefeningen te paard1', een beschei den aanvulling op het zeer practische, logische, heldere „Rijkunstig onderricht B. A.", zooals schr. zelf zijn wenken noemt, waarin voor instructeurs nog wel wat nuttigs is te vinden. Kap. Oudendijk bepleit „Overeenstemming tusschen de voor schriften der bereden artillerie en der artillerie te voet", wijzend op de noodzakelijkheid om op den overgang van den bewegings oorlog tot den stellingoorlog voorbereid te zijn, op het groote belang van een deugdelijke samenwerking tusschen veld- en zware artillerie en op de vele punten van overeenkomst in het gebruik van beide wapendeelen. Tot de desiderata van den schrijver behooren dat bij beide deelen van het wapen een gelijksoortige hiërarchieke weg loopt van den artillerie-commandant naar de batterij-comman danten dat de bevelen en opdrachten voor het in batterij komen en voor het openen van het vuur bij beide deelen op overeenkomstige wijze worden ingekleed; dat de grootst mogelijke eenheid in terminologie bestaatin de artiller.e van een leger moeten dezelfde begrippen steeds met gelijke benamingen en uitdrukkingen worden aangeduid dat, waar mogelijk, voor dezelfde inrichtingen gelijke of over eenkomstige toestellen worden gebezigd dat, zooveel mogelijk, de wijze van schieten en de bediening van het enkele stuk bij alle deelen der verplaatsbare artillerie op de zelfde wijze, althans in gelijken geest, geschieden. „Op welke wijze wordt de vóórstelling door artillerievuur uit de hoofdstelling gesteund wordt op uitvoerige wijze aan de hand van de Nederlandsche voorschriften beantwoord door kap. Schil derman, die ons geen nieuwe gezichtspunten brengt. „Hoe de Duitschers hun maatregelen geheim houden" leert ons een in deze aflevering in vertaling opgenomen dagorder van gene raal von Hutier uit het voorjaar 1918; interessant en leerzaam! 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 45