stoom om het „versch te maken". Aanvankelijk wordt de korst week, doch daarna eenmaal uit den damp gehaald zijnde, wordt die zelfde korst hard en croquant, terwijl het inwendige door de meerdere vochtigheid den smaak krijgt, als ware het versch. Het zelfde droge, harde, oudbakken broodje zal dan veel beter smaken, de soldaat zal het met genoegen nuttigen Dit laatste is zeer veel waard; met een kleinigheid kan men het dikwijls den soldaat naar den zin maken. Hoewei ik zeide, dat het door mij aangeprezen middel in het gros der huishoudens zeer wel bekend is, vond ik het in het gros der keukens niet toegepast. Wellicht, dat het thans eens meer beproefd zal worden, het is te eenvoudig om er bezwaren tegen te opperen. A. M. W. v. Renesse, Kapitein der Infanterie. Administratieve uiimiddelpuntigheden. Aan het einde van een jaar bemerkt een plaatselijk militaire com mandant, tevens zelfstandig detachements- en bivakcommandant eerst recht, hoe buitengewoon veel chefs en inrichtingen wenschen te weten, hoe hij zijn naam schrijft. De eenige afwisseling in de ze uren van vingervlugheid is het ontdekken van administratieve uitmiddelpuntigheden, gelijk de volgende er een uit velen en tevens een resultaat van de Decemberhandteekeningen is. De staat model 95 is bekend en berucht, leder dokter verschrijft er kostelijke uren en een goed humeur op. De staat lukt meestal eerst bij de vierde krachtig doorgezette poging. En toch is deze staat niet de eenige medisch-administratieve bijzonderheid. Het kan gebeuren, dat een zieke een paar kippeneieren of een gebraden kip behoeft; het kan gebeuren, dat de voorraad limonade of aerblanda uitgeput is, en dat een zieke toch zoo'n prikkelende versnapering noodig heeft. Dan moet er plaatselijk worden aangekocht. En dan begint het drama. De plaatselijk militaire commandant benoemt een commissie voor den aankoop en keuring van levensmiddelen. Het "komt in de garnizoensorders, de plaatselijke teekent, de commissie teekent. Verschijnt de Inlander Ronoredjo met acht kippeneieren en een jonge haan. De commissie keurt de eieren en keurt den haan vol gens de voorschriften, de Inlander Ronoredjo ontvangt van den kwartiermeester 8X3 plus 25 of totaal 49 cents. De commissie begeeft zich daarna naar dan pi. mil. cl., brengt verslag uit van hare verrichtingen, wordt bedankt en begeeft zich vervolgens naar de „raadkamer" voor het opstellen van een proces-verbaal, in duplo op een vel model-papier van 3 cents. De commissie teekent (in duplo), de plaatselijke teekent voor gezien (in duplo), de officier van kleeding teekent voor ontvangst (in duplo). En het gouvernement heeft thans de rotsvaste overtuiging althans voor deze negenveertig centen niet „in den nek te zijn gezien". 453

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 485