Een uur later verschijnt de Inlander Walonsentono met twee flesschjes limonade en één fleschje aer blanda, vermits de Inlander Ronoredjo alleen kippen en kippeneieren pleegt te verkoopen. Herhaling der voorgaande regelen tot een totaal bedrag van negen en zestig centen! Totale uitgaven aan papier zes cent, terwijl vier menscher. met elkaar tenminste twee uren uit hun werk zijn gehaald. Dat is de regel. Toch vraagt een nuchter en niet-administratief onderlegd mensch zich af: waarom ontvangt, vooral op de posten en detache menten, de officier van gezondheid niet een vijftig of honderd gulden gelden t. g. r. voor den aankoop van eieren, kippen en andere arti kelen, aie niet of tijdelijk niet uit den voorraad van den officier van kleeding kunnen worden betrokken? Aan het einde van het jaar of halfjaar, en, als 't niet anders kan, dan maar aan het einde van het kwartaal, dient hij op een kwartvelletje model-papier een afrekening in met bijvoeging van de bons en de aankoop is werkelijk niet minder verantwoord dan thans. Het zou allen een vracht papier en een beduidende hoeveelheid beter te gebruiken tijd besparen. En wanneer wordt nu toch eindelijk de verschrikkelijke staat model 95 eens afgeschaft? Waarom moet een dokter aan het eind van de maand op dit paperas in triplo drie en negentig of zes en negentig maal zijn hanateekening stellen (ik heb nog nooit een dokter ontmoet, die dezen staat degelijk bijhoudt!) en tenminste vier of vijfhonderd maal het woord „nihil", voluit geschreven, plaatsen, ongeacht de keeren, dat hij zich verschrijft en vergist en den ganschen staat mag overmaken Een zuivere controle of verant woording is deze staat werkelijk niet; de practijk is, dat de kwar tiermeester aan het eind van de maand zijn bonnetje bij den dokter brengt, die dan uit z'n dagboek het aantal patiënten overneemt en de totaal-hoeveelheid over de verschillende dagen verdeelt. Het is niets anders dan papier en tijd vermorsen. Ook de volgende rebus is niet onaardig. De detachementscom mandant zendt een patrouille uit, vraagt aan den dokter een ziekenverpleger en een zekere hoeveelheid ziekenkost. De patrouille komt terug en geeft op, wat aan ziekenkost is verbruikt. Maar op patrouille is het verstrekken van kwart blikjes melk en vruchten op water, van nul komma nu! zooveel suiker of havermout viij bezwaarlijk, terwijl men van een sergeant der infanterie even bezwaar lijk kan verlangen de kennis van het ingewikkelde tarief en bovendien een indicatie van de ziekte, waarvoor een eventueele verstrekking boven tarief of een blikje vruchten op water noodig is. Maar de dokter moet de geschiedenis verantwoorden en. met zijn hand- teekingen, terwijl deze geheele verstrekking buiten hem omgegaan is. Wanneer de dokter dit nu eens weigert? Dat zou iets voor de ad ministratieve specialiteiten zijn Maar waarom wordt in ons leger toch zoo overmatig veel tijd om van papier nog niet te spreken verbruikt en verdaan met deze en soortgelijke futiliteiten Is er dan werkelijk geen ander en drin gender werk aan den winkel? -- Asymptoot. 454

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 486