S Ouerzicht nan nederlandsche militaire tijdschriften. Militaire Spectator No. 1 Januari 1919. Deze aflevering bevat: De economische en militaire beteekenis van het kanaalplan van de Kanaalvereeniging „De Geldersche Vallei", door Kap. Scharroo; Warmteberoerte, een aanbeveling door Kap. Froger van het gebruik van dubbelkoolzure soda als middel tegen den „Hitzschlag Öivisie-Cavalerie, een beschouwing aan de hand van de Neder- landsche voorschriften van het optreden der organiek bij een divisie ingedeelde cavalerie, door Luit. Pieters. Verder de gewone rubrieken, waaronder een uitvoerig, op 25 December afgesloten militair-politiek maandoverzicht. J. Militaire Spectator No. 2, Februari 1919. In deze aflevering vervolgt Kap. Scharroo zijne verhandeling over de economische en militaire beteekenis van het kanaalplan van de Kanaalvereeniging „de Geldersche Vallei". Hij besluit het artikel met belangrijke beschouwingen over den hedendaagschen stelling- oorlog en over de toepassing daarvan op de verdediging van den vaderlandschen bodem, waarvoor het besproken kanaalplan z.i. van veel belang is. De Eerste-Luitenant der Indische Artillerie Laupman geeft een nuttig overzicht van de beteekenis van de Fransche, Engelsche en Duitsche benamingen van de verschillende vuursoorten der artillerie, welke in den wereldoorlog toepassing gevonden hebben. De Eerste-Luitenant der Genie van Os geeft zeer lezenswaardige beschouwingen over de organisatie van de radiotelegrafie bij het Nederlandsche Leger, d. w. z. niet over de werkelijk bestaande orga nisatie, waarvan volgens Schr. moeilijk gesproken worden kan, maar over een organisatie, zooals Schr. wenschelijk acht. Hij bepleit o. a. een zeer ruim gebruik van draadlooze toestellen: de kleinste af- deeling welke hij met deze onmisbare hulpmiddelen uitgerust wil zien is bij de infanterie het bataljon en de comp. wielrijders, bij de cavalerie het eskadron, bij de artillerie de afdeeling. De toestellen van de comp. wielrijders en het eskadron hebben een werkingssfeer van 20 K.M. Een vrije vertaling uit „Aper^u général des principalis mesures prises pour améliorer le bien-être matériel et morai du soldat Beige geeft een overzicht van de grondige verbeteringen, welke kleeding 458

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 490