Ik vraag mij b.v. af, of in den loop van een gevecht de volgende berichten niet moeten binnenkomen: Er is op weerstand gestooten tegenover lijn zus en zoo; terrein- winnen onmogelijk zonder steun van de artillerie. De weerstandslijn ligt niet in kampoengdoch 300 M. daarvoor. Kampoeng zus en zoo is bezet (door de eigen partij). Mitrailleurs opgesteld te.beletten elke voorwaartsche beweging. De eigen infanterie is teruggeslagen op Ik geef geen vorm van berichten, noch van wien aan wien zij ge richt zijn, alleen maar dingen, die in elk gevecht beslist nu en dan voorkomen. Zulke berichten vormen het houvast voor de artillerie, als er niets beters is. De methode, waarop zij naar de artillerie worden door gezonden, kunnen wij voor het oogenblik wel even laten rusten. Zou nu de aanvang van het artikel mij nog in den waan kunnen laten, dat de schrijver een samenwerking op berichten als boven bedoeld, doch niet zoo op den spits gedreven als in mijn artikel, nog mogelijk zou hebben geacht, verderop blijkt het, dat wij in dat opzicht essentieel van meening verschillen, en de schrijver een ge heel andere methode als de juiste aanneemt, waarbij ik kan veron derstellen, dat de schrijver de door mij voorgestane als een toevallige bate gaarne in den koop neemt. De door schrijver genoemde methode is die op het gehoor, naar den gang van het vuurgevecht. Ik beschik over niet de allergeringste krijgservaring, zelfs niet tegen een I. V. Ik heb vrij veel manoeuvre-ervaring, maar geef toe, dat die leidt tot zeer gebrekkige conclusies. Van practijk is bij mij dus al heel weinig sprake, en ik moet mijn meening gronden op hetgeen ik gelezen heb, op het weinigje, dat de manoeuvres dan nog leeren en verder op mijn naar aanleiding van een en ander gevestigde overtuiging. Ik geef gaarne toe, dat dit alles slechts een fractie kan wezen van de rijpere ervaring van mijn tegenstander. Tegenover deze rijpere ervaring meen ik echter in mijn credit te mogen boeken de meerdere ervaring, dat ik heb in het omspringen met mijn wapen, niet zoozeer bedoeld als het gebruik daarvan uit een tactisch oogpunt beschouwd, maar het technisch-tactisch gebruik zooals wij dat noemen, de techniek van het wapen, zooals die zich aanpast aan de tactische omstandigheden. De ervaring, door artil leristen op dit gebied verkregen, is niet licht te benaderen door officieren van andere wapens. 476

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 508