organisatie, waarop ik thans niet verder behoef in te gaan. In den bewegirgsoorlog zal die organisatie niet op denzelfden voet kunnen bestaan, maar is daarom niet minder onmisbaar. Omtrent de onberekenbare „als". Mijn bedoeling was niet een aansporing te geven om bij de pakken te gaan neerzitten, „als" er iets gebeurt, waarop men niet gerekend had. Daarentegen was mijn bedoeling op te komen tegen de gewoonte overigens goede mid delen te verwerpen, omdat zij wel eens falen. Zoo is het een zeer slechte gewoonte geweest bij de artillerie, geen telefoon te willen aanleggen, want „als" de telefoon wordt vernield, is de verbinding verbroken. Ik wilde betoogen, dat men zich bij zulk een „als" moet neerleggen, inzien, dat zoo iets te verwachten is, en naar een uitweg zoeken. Maar niet het gewraakte middel ongebruikt moet laten, omdat het niet werken daarvan noodlottig kan wezen. Met het verliezen van veldslagen doordien zich een ongelukkige „als" voordeed, heb ik uit den aard der zaak bedoeld een als" in het algemeen, en niet zulk een nietige zaak als het sneuvelen van een ordonnans; ofschoon ook dit een noodlotigen invloed op het geheele gevecht kan hebben. Op mijn voorbeeld toegepast, heb ik het dan ook niet doen voor komen (zooals de schrijver zou doen gelooven), alsof bij verbreking van de door mij geschetste liaison de artillerie totaal werkeloos zou worden, doch daarentegen aangegeven (blz. 943), wat bij die verbreking alsnog kan worden gedaan. Ik heb dus willen doen uit komen, dat verbreking van de verbinding zeer ernstige gevolgen zal hebben, doch men zich daar nu eenmaal vertrouwd mee zal moeten maken en van den nood een deugd maken. Inderdaad, het verbreken van de samenwerking (voor mij groo- tendeels synoniem met verbinding is een hoogst ernstige zaak. Voor den stellingoorlog vindt men de zeer apodictische uitspraak: zonder samenwerking mislukt de infanterieaanval. Dat samenwerking hier tevens inhoudt verbinding, lijdt geen twijfel. Voor den bewegings oorlog zal de uitspraak wel minder apodictisch klinken, maar een zeer groote factor voor het slagen van den aanval is de samen werking (verbinding) zeker. De schrijver meemt (in mijn voorbeeld) als grondoorzaak van het niet slagen van den aanval bij verbreking van de verbinding aan de ongunstige positie, waarin de artillerie zich bevindt, doordien zij niet in staat is het gevechtsveld te overzien. Inderdaad is dit een zeer ernstig tactisch nadeel, en wie zou daaraan liever niet 482

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 514