Het is voor mij een groote sleun uit onverdachte bron, zij het ook dat ik die bron hier niet mag aanhalen, te kunnen mededeelen, hoe men in Duitschland de samenwerking (verbinding) op grond van de oorlogservaring heeft voorgeschreven, en wel voor den bewegingsoorlog. Het geldt hier een voorschrift betreffende de be ginselen. Niet alle détails zijn genoemd, maar die beginselen leeren ons genoeg. Zij betreffen het volgende. Als algemeen voorschrift (zoowel voor den stelling- als voor den bewegingsoorlog, die in het wezen der zaak niet verschillen) geldt, dat men voor de verbinding tusschen artillerieën infanterie gebruikt artilleriepatrouilles en verbindingsofficieren der artillerie. De verbin dingsofficieren blijven voortdurend in contact met de infanteriecom- mandanten Zij moeten zorg dragen voor de samenwerking, die ge baseerd moet zijn op wederkeerig vertrouwen (maar niet alleen daar op! v.D P.). Daartoe moeten zij voldoende tactisch onderlegd zijn. Zij beschikken over een afdeeling telefonisten met telefoon-en seinmate- riëel, alsmede postduiven. Zij moeten de artillerie inlichten omtrent hetgeen bij de infanterie plaats heeft en zorgen, dat de doelen, die de infanterie erg hinderen, snel onder vuur worden genomen. Tijdens het gevecht moeten zij zorgen, dat de artillerie tijdig kennis krijgt van de gewijzigde opstelling van de eigen en van de vijandelijke infanterie, ten einde te voorkomen, dat op eigen troepen zou worden geschoten. Voor den bewegingsoorlog volgen nog nadere toelichtingen, die eigenlijk meer een recapitulatie vormen. Zoodra het gevecht begint, of zelfs eerder, worden verbindings officieren bij de infanterie gedetacheerd. Tijdens het gevecht moet alles gedaan worden om de samenwer king tusschen de wapens te verzekeren. Voor alles is een nauwe verbinding van de artillerie met de infanterie noodig, en zulks tot en met de infanterie in voorste linie, welke het meest den steun van de artillerie behoeft. Dit geldt zoowel bij den aanval als bij de verdediging. De artillerie moet het vuur concentreeren op de punten, waar zulks noodig is in verband met den gevechtstoestand. De wisselvalligheden van het gevecht en de daaruit volgende noodzaak om snel beslissingen te nemen stellen zware eischen aan het initiatief van de commandanten van alle artillerieëenheden. Gewezen wordt nog op de noodzakelijkheid van een nauwe per soonlijke verbinding tusschen alle commandanten der artillerie en der infanterie in den sector, waarin zij optreden. Iets, waarop de generaal Percin reeds lang met nadruk had gewezen. 484

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 516