life mm Eenige opmerkingen oüer den 3apan- schen neldtelefoonioesiel. (met 11 figuren). Bij het Korps Genietroepen werden eenigen tijd geleden twee Japansche veldtelefoontoestellen ontvangen, welke door de Tele- graafafdeeling in beproeving zouden worden genomen. De toestellen maakten al dadelijk voor het oog een handiger en lichteren indruk dan de ordonnans- en universaaltelefoontoestellen, die bij de Telegraafafdeeling o.m. tot de uitrusting behooren. Het geheel is ondergebracht in een houten kist met een deksel, en kan met behulp van een riem aan het lichaam gedragen wor den. De uitwendige afmetingen van de kist zijn: lengte:27 c.M., breedte: 11 c.M hoogte: 20 c.M. Het gewicht, met inbegrip van den draagriem, bedraagt in totaal: 4 K.G. Deze getallen zijn voor den ordonnanstelefoontoestel respectie velijk: 30,12,22.5,6 5 en voor den universaaltoestel34.5, 12,21,9. Aan den linkerzijwand merken we den drukknop voor de nader toe te lichten brommeroproepinrichting op. Het inwendige van de kist is door een hoiizontale plank in twee ruimten verdeeld, welke plank aan de voorzijde door middel van twee scharnieren draaibaar is bevestigd. Men kan dus gemakkelijk voor een onderzoek of verwisseling der onderdeelen, in de bin nenruimte van de kist komen. Een veerende sluiting aan den achterkant van de plank voorkomt het klapperen tijdens het ver voer. De onderste ruimte is door een vertikaal schot nog in twee vakken onderverdeeld. In het linkervak bevinden zich twee con densatoren boven elkaar, door een ebonieten plaatje gescheiden; de onderste met een capaciteit van 2 microfarad, de bovenste met eene van Vl m.f. Verder een koolbliksemafleider, terwijl door den linkerwand naar bimen uitsteekt een „klink", die in vereeniging met den brommerdrukknop den stroomlocp van de elementen regelt voor den toestel. De inductieklos en de brommeroproepinrichting zijn aan de onder zijde van het horizontale plankje aangebracht. Twee droge- of z.g. lagerelementen vinden plaats in het rechtervakje. Een gemakkelijk 486

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 518