uitneembaar plat houten doosje vult verder het rechtervak nauw sluitend op, zoodat zijdelingsche bewegingen van de elementen tijdens het vervoer uitgesloten zijn. Na het uithalen van dat doosje kan men de elementen gemakkelijk voor eene verwisseling uit hunne ligplaatsen lichten. In dat houten doosje bevinden zich eenige reser- veonderdeelen, zooals: een membraan en een zakje met koolgruis voor den microfoon, een micaplaatje en een koolblokje voor den koolbliksemafleider, benevens een platte stelplaat, om in het inwen dige van den microfoon te kunnen komen. Op het plankje merken we op de 3 klemschroeven van den toestel, twee voor de uitgaande lijnen en een voor de aardgeleiding, verder 4 klemschroeven voor de telefoon- en microfoongeleidingen, welke verderop tot een snoer zijn vereenigd.Bij den toestel behoort bovendien een kleine schroevendraaier, die aan den onderkant van het deksel vastgeklemd kan worden.Bij gesloten toestel biedt de plank een ligplaats aan voor den handtelemicrofoon. Moet de toestel ook bediend worden bij regenachtig weer, dan kan het deksel ge sloten blijven; door een insnijding in het deksel met scharnierend klepje kunnen dan de telefoonsnoer en de lucht- en aardgeleidin- gen naar buiten gaan. De bromknop is zoodanig in den zijwand ingelaten, dat hij geen uitstekend deel vormt, en dus gevrijwaard is voor zijdelingsche stooten, waardoor beschadiging zou kunnen ontstaan. De handtelemicrofoon met spreekhefboom wijkt in uitwendigen vorm van de normale types in zooverre af, dat de microfoon geen spreektrechter heeft. De meeste telemicrofonen van de firma Mix Genest hebben vóór de microfoon een lederen spreektrechter, die bij niet-gebruik, door middel van een scharnier tegen het hand vat wordt gelegd. Vóór het membraan van den microfoon van het Japansch apparaat is een geperforeerde metaalplaat aangebracht, welke geklemd wordt op de microfoondoos en welke ter bescherming van de kool trilplaat dient. Wel is waar geeft de spreektrechter een beweegbaar onderdeel meer, welke voor het gebruik ook een handeling meer vereischt, maar hij heeft ontegenzeggelijk het groote voordeel, dat hij de door het spreken opgewekte geluidsgolven zoovee! mogelijk opvangt, die na weerkaatsing tegen den binnenwand van den trech ter het membraan treffen. Het gemis van den trechter zou men kunnen goed maken, door de rechterhand tijdens het spreken komvormig om den microfoon te houden en daarin te praten. 487

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 521