Indien niet gewerkt wordt, zijn de veeren van de klink van de oproepingrichting en de hefboom van de handtelemicrofoon in den stand, zooals in het schema is aangegeven. De polen der batterij zijn dus langs geen enkelen weg met elkaar in gemeenschap; en de batterij geeft geen stroom. Voor het oproepen moet men op den drukknop van de brommeroproepinrichting drukken, waardoor de twee buitenste contacten van de klink gemaakt worden. De stroom van de batterij volgt dan den weg: pool veer 5 veer6 con tact 7 (over den condensator van y2 mf in shunt, zie later) anker van den brommer windingen van den brommer primaire win dingen van den inductieklos pool. Een anderen weg kan de stroom niet volgen. Het anker van den brommer wordt aangetrokken, waardoor con tact 7 wordt verbroken en de stroom nu dus niet meer kan door gaan. Bij het dientengevolge verloren gaan van het magnetisme in de kernen van de brommerbobines, m.a.w. bij het ophouden van de aantrekkende kracht voor het anker, keert dit, tengevolge van zijn veerende werking, weer terug en contact 7 wordt weer hersteld. De stroomketen is weer gesloten, enz. Dit alles geschiedt nu in snelle herhaling. De stroom door de primaire omwindingen van den inductieklos wordt dus beurtelings gesloten en verbroken. We weten dan, dat in de secundaire omwindingen van den inductieklos wisselstroomen worden opgewekt, welker frequentie gelijk is aan het aantal verbrekingen van contact 7 in de secunde. Die wissel stroomen nu veroorzaken in de telefoon van het ontvangende appa raat een brommend geluid, waarvan de hoogte overeen zal komen met den toon van hetzelfde trillingsgetal Hoe grooter dit trillings getal, hoe hooger de toon. De muzikaal bruikbare tonen nu hebben trillingsgetallen, varieerende tusschen 40 en 4500 per secunde, ter wijl de aangestreken of aangeslagen, enz stem-a een aantal trillingen heeft van 435 per secunde. Duidelijk zal het den lezers zijn, dat vooral voor militaire veld» toestellen de hoogere tonen verre te prefereeren zijn boven de la gere, daar de eerste eerder boven alle in de nabijheid heerschende storende geluiden zullen uitkomen en eerder tot ons gehoororgaan zullen spreken, terwijl zij, mocht tot het sounderen op den brom- knop worden overgegaan, de afleiding door gesprekken of leven in de nabijheid tot een minimum zullen beperken, m.a.w. ze zullen minder van onze aandacht vergen en dus minder vermoeiend zijn dan de lagere tonen. Een meer verzekerde overbrenging der berich ten door middel van het sounderen wordt dus verkregen. 489

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 523