Die geïnduceerde wisselstroomen zullen den weg volgen: uiteinde 8 der secundaire omwindingen veer 1 veer 2 9: hierbij splitsing, één tak over: Li de lijn op naar den anderen toestel: L'3 condensator 2 mf 9'; hierbij splitsing veer 2 (klink bij ontvangtoestel is in ruststand) veer 3 telefoon secun daire omwindingen aardkiem A' over aarde naar oproeptoestel terug A andere uiteinde 10 der secundaire omwindingen. Op de gedragingen van den condensator t.o.v. gelijkstroom en wisselstroomen kern ik later terug. Voldoende moge de mededeeling hierbij zijn, dat de condensator, nadat deze geladen is, een blok keering voor gelijkstroom vormt, maar dat hij voor wisselstroomen slechts een geringen weerstand aanbiedt, die zooveel te geringer is, naarmate de frequentie van den wisselstroom hooger is. De spreekstroomen hebben een frequentie tot 50CO (hoog-frequente stroom). Is de toestel een eindtoestel, dan zal öf L, öf L2 aan de lijn zitten; is hij tusschentoestel tusschen twee andere toestellen in (de drie of meerdere toestellen kunnen dus eikaars oproep en spreken hooren), dan krijgen we de splitsing bij 9, welker stroomtakken nu wel gemakkelijk door den lezer gevolgd kunnen worden. In tegenstelling met vele andere veldtelefoontoestellen, o.a. de universaal-, den ordonnans- en den veldtelemicrofoontoestel van Mix Genest (de laatste ook in gebruik bij de veld-artiilerie), gaat hierbij de bromstroom niet door de eigen telefoon. De voordeelen hiervan zijn o.a., dat men de telefoon aan het oor kan houden, wanneer men, nadat de telefoon reeds aan het oor is gebracht, nogmaals zou moeten oproepen. Bovendien zijn de windingen der telefoonbobines met een totalen weerstand van 200 Ohm en eenige zelfinductie uitgeschakeld, waardoor de bromstroom dus niet noodeloos behoeft verzwakt te worden. In de andere toestellen hoort men dien oproep in de telefoon, welke zoo hard is, dat hij zelfs op eenigen afstand van de telefoon is te hooren. De posten kunnen dus nu met elkaar spreken. Den oproep voor elk der posten afzonderlijk zou men kunnen onder scheiden, door haar nummer evenzooveel malen op den bromknop te drukken. Bij het spreken staat de klink in ruststand. We sluiten echter de locale microfoonketen door op den spreekhefboom te drukken. De stroomloop in deze primaire keten kan nu zelf gemakkelijk gevolgd worden. De hoogfrequente stroomen in de locale microfoonketen worden door den inductieklos op de lijn overgedragen. Deze 490

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 524