'O moeten bedragen: E ^3 X 1400 14 Volt, d.z. 10 ele menten van 1,5 V (lagerelementen). De gezochte zelfir ductie voor de stroomsterkte van 5C microam- pète zal dan niet veel lager zijn. Kennen we de zelfinductie Li uit vergelijking (V), dan welen we ook de grootte van den afstand, waarvoor de condensator van 2 mf in het Japansche apparaat een voikomen compensatie zal geven. Substitueeren we in dien vorm (V) de waarde van Lib.v=l H. en 3000 (oromstroom zie pag. 4^9), dan krijgen we voor W§ 550 yz, d.i. voor een afstand van rh 3 K.M. Gemakkelijk leiden we nu uit dien zelfden voim af, dat we voor grootere afstanden dus ook een grooteren condensator moeten nemen. begrijpelijk zal het nu zijn, waarom men goed zal doen, bij het gebruik der Japansche toestellen, niet maar een willekeurige be vestiging der lijnen aan de lijnklemmen te maken. Daar men van goede condensatoren voor de telefonie verlangt, dat zij een spanning van J50 V gelijkstroom, 2 minuten lai g behoorlijk moe ten kunnen doorstaan (zonder kortsluiting door gebreken, aa), en daar de weerstand van de isolatie der beleggingen van een conden sator van 2 mf, 25 megohm moet bedragen zoo behoett men voor beschadiging der condensatoren door atmosferische ontladingen niet te vreezen. Eerder zal hierdoor den weg gevolgd worden langs den bliksemafleider naar aarde. Het micaplaatje wordt reeds bij een spanning van 3C0 a 350 V. doorgeslagen, of wel een goede geleiding wordt tot stand gebracht door de smelting van den z. g. smeltdrup- pel in het koolblokje, van de lijn, via het koolbtokje, naar aarde. Resumeerende geeft de Japansche veldtelefoontoestel dus de vol gende voordeelen: 1. Zij hebben een gering gewicht en een klein formaat. 2. De brommer geeft een hoogen toon, waarom men hem dus zeer goed voor het sounderen kan gebruiken. 3. Alle onderdeelen zijn gemakkelijk te bereiken en door de over zichtelijke groepeering worden fouten spoediger gelocaliseerd en naregelen spoediger uitgevoerd. 4. De bromstroom gaat niet door de eigen telefoon. 5. Een gelijktijdig drukken op spreekhefboom en drukknop heeft geen isolatie van één einde der secundaire omwindingen tenge volge. 499 1. M. T. 32 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 533