De Belgische Annexatieplannen. (met een schetskaart). 'k Weet niet, of het U gegaan is als mij; maar toen de veront rustende berichten ons bereikten omtrent Belgische annexatie-plan nen voorgebracht ter Vredesconferentie, en daarmede voorstellen tot herziening van de bepalingen van het Tractaat van 1839, toen moest ik mezelf met de hand op het hart verklaren, dat ik nog wel flauwe herinneringen had aan een vroegere vereeniging met België, een tiendaagschen veldtocht en zoo meer, doch dat 't wa re me niet meer gansch klaar was. Ik meen dan ook, dat de korte naspeuring, die ik U hierbij voor leg, een welkome opfiissching zal zijn, welke de beoordeeling van de hoogst belangrijke besprekingen, die thans plaats hebben, ge makkelijker kan maken. Tot goed begrip is het noodig in een kort historisch overzicht den toestand weer te geven van vóór de vereeniging van Neder land met België. Op het einde van de achttiende eeuw bedreigde de in Frankrijk woedende revolutie de rust in geheel Europa. België werd door Dumouriez veroverd, waarna de oorlog aan den Erfstadhouder werd verklaard. Dumouriez die bij zijn aanvankelijken opmarsch slechts zwak verzet ontmoette in de vele Nederlandsche vestingen, werd echter door Prins Willem Frederik aan 't hoofd van het Staatsche leger in Vlaanderen teruggedreven na hardnekkigen strijd. In 1794 keerden echter de kansen en gelukte het aan de Fransche legers onder de bekwame leiding van Pichegru en Jourdan de barrière langs onze zuidgrens te doorbreken, en gestadig door werd nu de verovering van Holland voltooid. In Januari 1795 deelde de Erfstad houder in de Staten zijn besluit mede, om het Vaderland te ver laten en naar Engeland uit te wijken. Van dat tijdstip dateert de Bataafsche Republiek, die tot 18(6 zou duren. Begin 1813 kwam er in Nederland openlijk verzet tegen de Fransche overheersching, voornamelijk door den tegenslag, dien Napoleon ondervond, en op het einde des jaars werd Prins Willem Frederik 501

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 537