verzocht uit Engeland over te komen en het Bewind te aan vaarden. Op den zesden December 1813 aanvaardde Willem I als Souverein vorst de reg ering over de Vereenigde Nederlanden. Ee- nige dagen later werden Brabant en Zeeland met de Vereenigde Nederlanden saamgevcegd „als makende als van ouds een deel uit van den Staat der Vereenigde Nederlanden". Bij Besluit van 20 Juli 1311 werd Staats-Vlaanderen met de pro vincie van Zeeland vereenigd; en 't is niet ondienstig de motivee- rir.g hier weer te geven „Wij Willem enz." „Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat, zoowel de over eenstemming van zeden en gewoonten als de naauwe betrekkingen „van binnenlandschen handel, welke steeds tusschen Staats-Vlaan deren en Zeeland bestonden; en eindelijk het door die bewoners „van Staats-Vlaanderen gemanifesteerd verlangen, allezinds raadzaam „maken, die landen met de provincie van Zeeland te vereenigen en „onder hetzelfde Bestuur te brengen, terwijl zij ook, in vroegere „tijden, gelijk uit 's lands geschiedenis blijkt en de acte van com- „mitimus aantoont, meermalen hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk onder „het beheer van de Staten van Zeeland of hunne gecommiteerde „Raden gestaan hebben, en de Kaad van Vlaanderen te voren te „Middelburg gevestigd was; „Zoo is het dat Wij, enz. „dat gedeelte der Generaliteitslanden, hetwelk gelegen is op den „linkeroever van de Wester Schelde en te voren Staats-Vlaanderen „uitmaakte, zal worden vereenigd met de provincie van Zeeland,, „en onder hetzelfde bestuur gebragt." Bij Proclamatie van 16 Maart 1815 werd België bij Nederland ge voegd, ingevolge den wil der Mogendheden op het Congres te Weenen vergaderd. De bedoelde proclamatie vangt aldus aan: „Nauwelijks had de eenstemmige wil der Mogendheden, op het „Congres van Weenen vergaderd, zich vóór de vereeniging van al „de Nederlanden onder hetzelfde gemeer schappelijk gebied verklaard, „of de ingezetenen der Belgische provinciën betuigden ons om strijd „hunne vreugde over die gewigtige maatregel en hun verlangen,, „dat tot hen wierde uitgestrekt dat souverein gezag, hetwelk de „liefde der Hollanders Ons bevorens opgedragen had." Deze samenvoeging, die vooral den Noord-Nederlanders niet tot vreugde is geweest, heeft van 18 5-1831 geduurd, terwijl van 1831- £02

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 538