verschillende dier inrichtingen het meubilair worden vernieuwd en uitgebreid, hier en daar de vloer ve beterd worden en behoort over het algemeen de verlichting te worden herzien. Dergelijke ontspan ningslokalen bestaan echter niet voor Ambonneezen en inlanders- nu was het de bedoeling bij het brengen van dezen post op dé begrooting om ook aan Ambonneezen en Inlanders (de lokalen voor de Inlanders zullen omgeveer de dubbele ruimte als die voor Euro peanen in beslag nemen) in de verschillende kampementen ontspan ningslokalen te geven, waar zij huiselijk bij elkaar kunnen zitten en zich kunnen vermaken. De bouw van doorgangshuizen voor gehouwde onderofficieren is noodzakelijk, omdat bij het toenemen van het aantal gehuwden in de kampementen de gelegenheid ontbreekt om doortrekkenden naar eisch te huisvesten, en de inkomsten van deze landsdienaren on voldoende zijn, om huisvesting in een hotel te kunnen bekostigen. De heer Cramer; Mijnheer de VoorzitterVoor de zooveelste maal wordt verklaard, dat in het leger geen algemeene ontevreden heid heerscht. Ik zou daartegenover willen opmerken, dat mij be kend is, dat die door de Regeering en den Legercommandant afgelegde verklaring niet juist is. Mijn verklaring berust natuur lijk evenals die van de Regeering en van den Legercommandant op een ingesteld onderzoek, al zal mijn onderzoek wellicht niet zoo uitgebreid zijn geweest als naar ik hoop dat door den Leger commandant ingesteld. Mijn onderzoek zal vermoedelijk alleen dit voor hebben boven dat van den Legercommandant, dat door mij degenen zijn gehoord, die bij wijze van spreken het aan den lijve gevoeld hebben, wat het mihtairistische regime beteekent. Zoo zou ik dus mijn verklaring tegenover die van den Legercommandant kunnen stellen, hetgeen ons echter weinig vooruit zou helpen Daarom wil ik een paar voorbeelden aanhalen die nog met vele zouden zijn uit te breiden, indien ik gelegenheid had gehad mij behoorlijk voor dit onderwerp voor te breiden van het optreden van militaire autoriteiten en van wantoestanden in het militaire waardoor verklaard kan worden, waarom de geest in het Leger slecht moet zijn. Ik kan den Legercommandant nog verzekeren dat ik mijn inlichtingen niet van den eerste den beste heb; door wien ^en,.inge'lcht' kan ik uiteraard niet zeggen. Alvorens den Volks raad die voorbeelden mede te deelen, wil ik nog mijn verbazing uitdrukken over de opmerking in de Memorie van Antwoord - die blijkbaar dient om de verklaring te staven, dat er van een al- gemeenen ontvreden geest onder de militairen gelukkig ook thans geen sprake is -dat „behoudens de op 1 en 2 September te Batavia Ju°°I en gen 4e Sa!ati£a Plaats gehad hebbende ongere geldheden geen ordeverstoringen zijn voorgekomen, waarin militai- ™JaïdTa.cl!t betrokken zijn geweest". Is de Legercommandant van oordeel, dat het eerst tot ordeverstoringen moet komen, alvo rens er sprake is van een algemeenen ontevreden geest in het Leger"? Maar weet de Legercommandant dan niet, dat dergelijke ordever storingen aan Generaal Snijders zijn ontslag hebben gekost; dat deze 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 53