taat van Parijs van 30 Mei 1814 wist Engeland dan ook te doen voorschrijven, dat Antwerpen voortaan alleen handelshaven zou mogen zijn; en deze clausule werd ijverig overgenomen in art. VII van het Tractaat van 1839 (zie hiervoren). 't Ligt den Engeischen na aan het hart. Doch nu de toestand in begin van den huidigen oorlog: Antwerpen door de Duitschers bedreigd en Engeland, dat er alles op wil zetten om tijdig hu'p te verleenen, b.v. door het zenden van de noodige troepentransporten over de Schelde, begeleid door oorlogsbodems, hetgeen Nederland niet kan toestaan. Men heeft nu al voorgesteld om de Wester Schelde te „internatioliseeren"; eerstens is dit een standpunt zonder precedent, doch bovendien practisch onuitvoerbaar. Als men nl. de vaargeul in de Wester Schelde beschouwt, blijkt, dat het vaarwater in hoofdzaak den noor delijken oever houdt, een enkele maal geheel naar den zuidelijken oever oversteekt, om dan weer bij Bath den noordelijken oever rake lings te passeeren. Een ever.tueele strijd op dit „internationale vaar water" zou nimmer kunnen geschieden zonder schending der Ne- derlandsche neutraliteit. Doch er is meer; geeft men een der oevers aan België, dan zou dit alleen voordeelen geven, indien het vaarwater geheel over het Belgische territoor liep; de natuur heeft het echter anders gewild. Men is er dus dan nog nietEn hieruit volgt, dat nog een stap ver der zou moeten worden gegaan, en ook de noordelijke oever zou moeten worden afgestaan, waardoor voor België eerst een afdoend resultaat zou zijn bereikt. Afstand van Zeeuwsch Vlaanderen alken is dus voor de oplossing van dit probleem geheel onvoldoende. Thans nog een korte beschouwing over het land zelf; zouden de bewoners zelf een verandering van nationaliteit wenschen Ik laat de enorme vaderlandslievende betoogingen, welke den laatsten tijd zijn geuit buiten beschouwing, omdat dergelijke uitingen van groote volksmenigten nu eenmaal een onzuïveren maatstaf vormen. Maar wel vertoont de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen een uitgesproken Nederlandsch karakter en is gansch niet ^verbelst". 't Sterkst spreekt dit natuurlijk in gedeelten als 't land van Cadzand en 't land van Axel met hun zeer sterk overwegende Protestantsche bevolking en deze bevolking verschilt zooveel van de Belgen, dat zij in 't geheel geen neiging tot aansluiting toont. Doch ook de Katholieken in Zeeuwsch Vlaanderen zijn Nederlanders en teekenend is het, dat de Belgen, die er zich vestigen, meer en meer Nederlandsch worden. Het onderwijs in Zeeuwsch Vlaanderen staat op hooger 506

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 542