peil, dan aan gene zijde van de grens, waar het te veel door de geestelijkheid wordt bëinvloed. Wat de economische verhouding betreft, is het juist, dat België groote belangen in Zeeuwsch Vlaanderen heeft; wat overigens voor de hand ligt, waar de verbindingen met het overige Nederland nu niet direct tot de gemakkelijkste behooren en België er veel voor over schijnt te hebben de rijke Nederlandsche provincie economisch te veroveren. Doch ook de vaderlandsche handel Iaat zich niet on betuigdwaar een deel der suikerbieten, al de gerst, het vlas en de aardappelen over de grens gaan, daar worden ook millioenen ki'o's suikerbieten over de Wester Schelde verscheept, gaat alle tarwe naar Holland, evenals de erwten, de boonen en de-haver. Van een overwegenden Belgischen invloed is dus nog geen sprake. Ik meen met dit korte overzicht te kunnen sluiten. Wat ten slotte de annexatie-eischen zullen omvatten, wanneer ze in openlijke be spreking komen, wij wetr n het niet. Doch wel zal Nederland duidelijk toonen, dat de landstreken in quaestie, door banden uit het ver leden, door economische banden van het heden en bovenal door den wil der beslist Nederlandsche bevolking, onafscheidelijk met ons land zijn verbonden. Bandoeng, Maart 1919. G. Th. Slothouber, Kapitein Adjudant der Artillerie. Eenige Bronnen Staatsbladen van 1813 tot 1840. De Scheldekwestie; door J. H. Deibel. De Scheldekwestie; door Jhr. Mr. R A. de Klerek. Het Leven en de Regering van Z M. Willem 1door G. Engelberts Gerrits. Historisch-Geographische Atlas der Algemeene en Vaderlandsche Geschiedenis; door Dr. W.J A. Huberts. Oranje Boek van September 1916. De (oude) Groene van 16, 23 en 30 Mei 1915. 507

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 543