De Artillerie-inrichtingen in Ïled.-Indië, Onder bovenstaanden titel verscheen in het tweede nummer van het tijdschrift „Koloniale Studiën" van dit jaar een artikel van de hand van den gepensioneerden majoor van de artillerie van ons leger J. Brukker, waarin een onderwerp is aangeroerd, dat ongetwijfeld de belangstelling behoort te hebben niet alleen van Regeéring, Legerbestuur en autoriteiten, maar van elk officier, of althans van een ieder, die waarde hecht aan een goede weermacht in deze gewesten, een onderwerp, dat in den laatsten tijd in de militaire wereld in verschillende gesprekken reeds werd aangeroerd, zij het dan ook niet altijd met veel kennis van zaken en zoo mogelijk met nog minder waardeering. Majoor Brukker heeft dit terrein echter betreden met een moeilijk te evenaren kennis van zaken, hij heeft, als oud-artillerist en als oeconomist terdege rondgezien en rondgesnuffeld en in zijn artikel heeft hij op zakelijke en hoogst verdienstelijke wijze die plekken van het terrein aangewezen, waarvan het bestaan, vaak tot onze schade, in ons Wapen niet overal en altijd erkend wordt, maar voor insiders toch moeilijk te loochenen valt. Hij heeft aangetoond met niet te weerspreken juistheid, dat de geheele technische en oeconomische opzet van deze inrichtingen, niet door slechts enkele plaatselijke verbeteringen van ondergeschikt belang in orde kan worden gebracht, doch aan een grondige herziening moet worden onderworpen; hij bepleit een geheel nieuw te ontwerpen stelsel, opgetrokken op nieuwe fundeeringen, waarbij van huis uit rekening is gehouden met uit militair, technisch en oeconomisch oogpunt te stellen eischen. En als een verstandig geneesheer begint hij met de oorzaken van de gebreken op te zoeken, tracht hij deze in de eerste plaats te veron- zijdigen, waarb'j hij met onverbiddelijke gestrengheid het mes plaatst in kranke deelen, op een wijze, waarop, het zij erkend, niet ieder heelmeester hem direct zou willen navolgen. En als voornaamste oorzaken van het tekortschieten van de artil lerie-inrichtingen (en, zouden wij er bij willen voegen, van het 5C8

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 544