De opleiding aan de n. ui. H. Tempora mutantur, et nos mutamur in illis. Ja, wel zijn de tijden veranderd en, of we het willen bekennen of niet, wij met hen. Demecratiseering is thans het wachtwoord over de heele wereld en iedereen is, of doet althans, democratisch. En ook het leger, als onderdeel van de maatschappelijke machine, ondervindt natuur lijk den invloed van deze machtige strooming. Zoodat het officiers korps, wil het tenminste zijn taak in de toekomst naar behooren kunnen vervullen, zich rekenschap dient te geven van de nieuwe eischen, die aan zijn leden ongetwijfeld gesteld zuilen worden. Wij herinneren slechts aan de rede van den Minister van Oorlog in de Tweede Kamer naar aanleiding van het gebeurde in de Hars kamp. Hierin wees Z.E. er op, dat er in het Hollandsche Leger nog te veel cfficieren waren, die den tijdgeest niet begrepen en die dus het leger moesten verlaten. Als een der eerste slachtoffers viel de hoogste officier van het leger, de Opperbevelhebber, een man met een schitterend verleden en groote verdiensten. Wat geldt voor Nederland, zal in zekere mate ook voor Indië gelden, ofschoon men hier voorloopig althans, nog geheel andere legertoe standen heeft. In Holland is het geheele volk „in Waffen", doch hier bestaat het leger nog in overgroote meerderheid uit huurlingen. Wel merkwaardig is het daarom, dat tijdens de mobilisatie in vele gevallen is gebleken, dat de Indische officieren beter konden op schieten met de vogels van zoo diverse pluimage dan verscheidenen van dezer eigen officieren. Waarschijnlijk moet dat worden toe geschreven aan het feit, dat zij meer van de wereld hebben gezien, meer menschenkennis hebben, meer aanpassingsvermogen bezitten en minder bang zijn hun prestige te zullen verliezen door eens een praatje te maken op zijn tijd. Waarschijnlijk zijn wij in veel opzichten dus democratischer dan onze Hollandsche collega's. (1) De Redactie teekent aan, dat zij dit artikel in haar bezit had, vóórdat de N.I.O.V. haar jaarvergadering hield. 513

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 549