Weldra gevoelde men in Holland dan ook deze fout en nu werd een cursus ingericht in den ,Haag. Weiken slechten invloed dit op de cadetten heeft gehad, zouden tal van de jongere offcicieren kun nen getuigen. Trouwens, de geheele mobilisatie in Holland heeft een slechten invloed gehad op het Indische Leger. Doch dat valt bui ten het bestek van dit artikel. De toestand in den Haag was geheel onvoldoende en er werd overgegaan tot de oprichting van een beknoplen cursus aan de K. M. A. te Breda, welke cursus voor de jongelui de onaangename applicatiegeschiedenis ten gevolge heeft gehad. Bij het begin van elk nieuw leerjaar bleek steeds duidelijker, dat de Nederlandsche jongelingschap zich voortdurend minder gevoelde aangetrokken tot het militaire vak. De tijden, dat vele liefhebbers kampten om de beschikbare plaatsen, waren allang voorbij, maar het werd nu zóó, dat deze plaatsen niet eens bezet Runden worden. De redenen hiervoor waren vele. In de eerste plaats moet als zoo danig genoemd worden de slechte bezoldiging der officieren, waar door elke burgerbetrekking aanlokkelijker was; dan de slechte voor uitzichten in het leger en het idéé, dat legers weidra overbodig zouden worden; dan benam ook de oorlogsellende in Europa velen de lust een militaire loopbaan te kiezen; het romantische, aan het soldaat-zijn verbonden, was geheel verdwenen, slechts de gruwelijke realiteit bleef bestaan. En ten slotte had ook de slechte geest, die onder de cadetten heerschte, grooten invloed; het is een feit, dat zij hun jongere kennissen, die plan hadden examen te doen voor de Academie, dit afraadden. Over dien slechten geest hierna meer. Het is duidelijk, dat die sterk verminderde toeloop de aanvulling van de officierskorpsen in gevaar bracht. Er moest dus omgezien worden naar middelen om den toeloop te bevorderen. Men zocht het in lapmiddelen. De cadetten van het jongste jaar werden met Kerstmis tot korporaal bevorderd en die van het tweede jaar tot sergeant, terwijl eenigen tijd later het derde jaar tot vaandrig-titulair benoemd werd. Doch al die lange sabels hadden nog niet het gewenschte succes. Er werd nu een commissie geïnstalleerd, die in opdracht had een reorganisatie van de Academie-opleiding te ontwerpen inden geest van het verslag der Staatscommissie, doch binnen de grenzen van het direct-bereikbare. Als gevolg van den arbeid dier commissie is met ingang van den cursus 1918-1919 een geheel ander systeem in werking getreden. 516

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 552