Zoo zouden we meer factoren kunnen aangeven, die alle te zamen het bovenbeschreven gevolg opleveren. Het gehalte der cadetten werd er ook niet beter op. Als gevolg voor de reeds genoemde oorzaken was er, zooals wij zagen, veel minder toeloop van candidaten. Door den wensch het aantal be schikbare plaatsen toch zooveel mogelijk te bezetten, werden de toelatingsexamens steeds „menschelijker" afgenomen en was men ten slotte niet heel ver meer af van wat men handlichting zou kunnen noemen Jongelieden, die gezakt waren voor het eindexa men H. B. S., kwamen met glorie door het examen voorde K. M. A. Zelfs kwam het voor, dat C. S-sers, die gezakt waren voor het eindexamen in Alkmaar, te tireda werden toegelaten. En zoo dreigde de oude Academie langzamerhand te worden een asyl voor maatschappelijke schipbreukelingen. Wat het beschavingspeil der cadetten betreft, ook dat liet in het algemeen veel te wenschen over. Wanneer men, zoo onbemerkt, eens luisterde naar hun gesprekken, dan kon men soms meenen in een achterbuurt verzeild te z ïjn geraakt. Nu is over het algemeen de tegenwoordige omgangstaal van de jongelui van beiderlei kunne lichtelijk verwilderd en vol van een jargon, dat het gesprek haast onbegrijpelijk maakt voor een „outsider". Maar als men b.v. op een Zondagmiddag een clubje cadetten, in een roeiboot gezeten, wanhopige pogingen zag, of beter gezegd „hoorde" doen. om een bocht in de Mark te nemen, dan schaamde men zich over de bootwerkerstaai, die de heeren daarbij uitsloegen. Er waren helaas cadetten, die alle beschaving en gevoel van eer misten en voor wie de leeraren geen andere qualificatie wisten, dan die van „schoffies". Tot goed begrip zij hier aangeteekend, dat de maatschappelijke positie der ouders hierbij geenszins den doorslag gaf. De onbeschaafdste typen kwamen vaak uit een mi lieu, waarvan men het beste zou mogen verwachten. Er bevonden zich in het korps echte bolsjewiki, zooals de goede elementen, die er natuurlijk en gelukkig ook waren, met ergernis erkenden. Wanneer men er niet in slaagt het korps van dergelijke typen zuiver te houden, dan zal de meest ingrijpende verbetering van het opleidingssysteem nööit de vruchten kunnen dragen, die men meent ervan te mogen verwachten. Hoe men dit gedaan moet krijgen Niet door nog meer vrijen tijd, nog meer concessies, nog meer lange sabels! O.i. is alleen een zuivere toestand te krijgen door het officiersbestaan zoo goed en zoo zeker mogelijk te maken, niet alleen uit materieel doch ook 519

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 555