De peil- en mnornemingsdiensi der Desiingartillerie. Wil onze vestingartillerie met succes in grooter verband kunnen optreden, dan is een noodzakelijke eisch, dat zij beschikt over een peil- en waarnemingspersoneel, dat in alle opzichten voor zijn taak berekend is, en dal volkomen begrepen wordt door den Groepsartil- lerie Commandant (G.A.C.) en door de Batterij Commandanten (B. C.). Hiertoe is in de eerste plaats noodig, dat eenheid van opvatting bestaat omtrent het opgeven van de verschillende gegevens door de peilers (P) in hunne berichten, die uit den aard der zaak zoo kort mogelijk moeten zijn, zoodat de G.A.C. bij het lezen van een ont vangen peilbericht volkomen begrijpt, wat de P. bedoelt en later de B C. zonder veel onnoodig vragen met de hem aangewezen waar nemers (W) kan werken. De desbetreffende hoofdstukken in het V.A.V A. geven in algemeen zin den gang van zaken bij den peil- en waarnemingsdienst aan en kunnen begrijpelijkerwijze niet in alle details treden. Toch is het voor een goede samenwerking in grooter verband noodig, dat GA.C. en B C <en) van die details op de hoogte zijn en de door de P.(ers) en W.iers) gehuldigde opvattingen kennen. Zulks is te ver krijgen door het houden van theorieën eenerzijds en het practisch samenwerken met P.(ers) en W.(ers) anderzijds. Het komt mij niet ondienstig voor enkele aangelegenheden van bovengenoemden dienst eenigszins uitvoeriger te bespreken en wel in de eerste plaats: De werkwijze op de post. Wij kennen de peilpost, de waarnemingspost en de (meest voor komende) combinatie van beide, de peilwaarnemingspost, die, om zoo algemeen mogelijk te zijn, verder beschouwd zal worden. Het ingedeelde personeel bestaat uit een hulppeiler (H.P.) en min stens twee stel (l stel is 2) W., benevens de noodige telefonisten. Aanbeveling verdient het om dit personeel niet voor andere (voor bereidende) werkzaamheden in de stelling te gebruiken, maar hen in de gelegenheid te stellen, om na het in orde maken van de pos- 521

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 557