terrein afzoeken (met het bloote oog). De W.(ers) moeten (zoolang zij niet aan een batterij zijn toegewezen) de reeds opgegeven doe len blijven bekijken, om eventueele veranderingen te kunnen melden. Wil dan de G. A. C. een of ander vragen betreffende een doel, dan zal hij dus goeddoen zich in verbinding te stellen met een der W.(ers) en niet met den P. Van elk doel, dat aangepeild wordt, maakt de P. een bericht op, dat, volgens het V. A V A., door den persoon, die aan het peilinstrument zit, naar het Groeps Artilleriekwartier (G. A. K.) wordt getelefoneerd. D. i. dus door den H. P. Het gevolg hiervan is duidelijkna het eerste doel zit de H P. voortdurend aan de telefoon en de P. moet al het werk alleen doen. Dat zulks veel te druk is, behoeft geen nader betoog en het directe gevolg ervan is, dat de snelheid en juistheid van het werk in sterke mate achteruit gaan. De practijk is, dat de H. P. het eerste doel volledig kan helpen afwerken, van het tweede doel den richtvlakstand kan opgeven en dan naar de telefoon gaat, waar hij riet weer vandaan komt. Daar komt nog iets bijis de H. P. op een gegeven oogenblik klaar met het tele- foneeren, voordat er weer nieuwe berichten zijn, dan gaat hij weer zijn functie als H. P. verrichten en weet nu niet, wanneer hij een doel ontdekt, of dat al aangepeild is of niet. Vroeger werd het peilbericht door den, met het G. A K verbonden, (Inl.) telefonist doorgegeven. Het resultaat was, enkele gunstige ge vallen uitgezonderd, onvoldoende; de berichten kwamen verminkt, foutief, vaak geheel onbegrijpelijk over, als gevolg van het feit, dat de telefonist niet begreep en niet kon uitspreken, wat hij moest over brengen; de ontvangende telefonist in het G A, K. begreep van het bar- goensch van zijn collega nog veel minder, zoodat het een heen en weer geroep van „herhalen" werd en de kostbare tiid ging verloren. Om aan dit euvel te gemoet te komen, werd bepaald, dat een der Europeanen het bericht moet doorgeven, waardoor de zekerheid verkregen wordt, dat het bericht goed wordt verzonden. Wanneer de verzender nu maar goed oplet, dat het bericht juist wordt her haald, wat in den regel nog heel wat voeten in de aarde heeft, bestaat de kans, dat een begrijpelijk geheel overkomt, maar, en dat zal iedereen mij toegeven, een rem voor den goeden gang van zaken blijft nog de Inlandsche telefonist in het G. A. K. en waar door de hier genoemde regeling dus een bestaande fout slechts ten deele is opgeheven, werd een nieuwe geschapen de P. moet nu alles alleen doen en dat is te veel. Daar komt bovendien nog iets bij. Reeds op twee cursussen te Batoe-Djadjar werden Menadoneesche kanonniers opgeleid voor P. of 523

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 559