H. P. Wanneer nu in de toekomst een Menadoneesche H. P. opeen post is ingedeeld, krijgen wij weer vrijwel denzelfden toestand terug als vroeger, want hoewel de Menadoneezen voor een deel vrij aardig Nederlandsch spreken en de berichten begrijpen, hun uitspraak is van dien aard, dat de telefonist in het G.A.K. hen toch moeilijk verstaat. M.i. moet zoowel in het G.A.K als op de post, maar in de eerste plaats in het G. K., een Europeaan aan de telefoon zitten, en het komt mij voor, dat, door een gedeelte der miliciens hiervoor te be stemmen, van deze menschen een zeer nuttig gebruik zou worden gemaakt. Het is toch een zeer belangrijke dienst, die van hen gevergd zou worden en waar een groot gedeelte van hen in het particuliere leven veel telefoneert, zijn zij er bij uitstek geschikt voor. De vrij eenvoudige telefoondiscipline kan in zeer korten tijd worden bij gebracht. Op de post kan men bovendien een der Europeesche W.(ers) met de telefoon belasten; van een der beide stellen blijft dan weliswaar slechts één W. over, doch deze kan heel goed met zijn Goerzkijker het-f- en—L. en R. en de SH. waarnemeneen B. C.,die zelf waar neemt, doet het immers ook. Een volgend punt om te bespreken is: Het peilbericht. Waar de peilberichten zoo beknopt en eenvoudig mogelijk moeten zijn, mogen zij toch aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. De G. A K moet er niet alleen alle gegevens, die hij noodig heeft, uit kunnen halen, maar bovendien uit de enkele woorden moet hij kunnen zien, b v. als een batterij aangepeild is, wat de P. van de batterij ziet, enz. Hiervoor is noodzakelijk, dat eenheid van opvatting beslaat omtrent het invullen der berichten, voornamelijk voor wat betreft het opgeven der doelen en de waarneming, die daarop mogelijk is. De P. kent twee soorten berichten n 1. peilberichten en spoedberich ten. Waar voor peilberichten een gedrukt model bestaat met voor den telefonist veel moeilijke woorden, wordt sinds 1917 afgeweken van het nog steeds bestaande model en het egenwoordige bericht ziet er als volgt uit „Nommer: Post Tijd: Doel: Stand Plaats (z.n. aanwijzingen). 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 560