Waarneming Er wordt nu alleen getelefoneerd, hetgeen achter de hierboven aangegeven rubrieken moet worden ingevuld en dus de woorden nommer enz. niet. Een dergelijk bericht wordt opgemaakt van alle z.g. vaste doelen, die door de post ontdekt worden. De rubrieken „nommer" en „post" behoeven geen nadere toelich ting. De tijd, die ingevuld wordt, is die, waarop het doel werd aangepeild. Dan komt: doel. Van de vaste doelen, die zich zullen vertoonen, zal een groot gedeelte bestaan uit batterijen en hiervan bestaan voor den P. slechts drie soorten, te weten: 1. Voor hem zichtbare schildbatterijen, 2. Voor hem zichtbare batterijen zonder schilden, 3. Batterijen, die voor hem onzichtbaar zijn, doch waarvan hij vuurverschijnselen ziet. Of de batterijen nu bestaan uit zwaar of licht geschut, uit lange kanonnen, dan wel uit houwitsers of mortieren, daar bemoeit de P. zich verder niet mee; hij kan zulks in de meeste gevallen van af de post toch niet uitmaken. De voor hem bestaande soorten duidt hij in de volgorde als boven genoemd aan met: 1. Voor hem zichtbare schildbatterijen. 2. Ongedekte batterijen. 3. Vurende batterijen, De onder 1. en 2. genoemde krijgen, wanneer zij schieten, nog „vurende" voor zich. Verder wordt vermeld het aantal stukken, waaruit de batterij be staat. Hoeveel de tusschenruimte der stukken is, wordt, als zijnde voor den G. A. C. van minder belang, niet op het bericht vermeld; de B. C., die later het doel moet bevuren, vraagt het aan den hem toegewezen W. Een punt, waarover de meeningen verschillend zijn, is, of de totale breedte der batterij moet worden opgegeven. Door de schijn bare breedte van verschillende posten te weten, kan ongeveer het front, waarin de batterij staat, worden afgeleid, want de batterij maakt ongeveer front naar die post, welke de grootste breedte op geeft. Dit kan van belang zijn voor de beslissing, met welke pro jectielsoort zij beschoten zal worden. Sommige G. A. C.en willen wel. andere niet, de breedte eener aangepeilde batterij wetenhet eenvoudigste is, zulks voor den aanvang eener oefening even aan de P.(ers) mede te deelen. 525

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 561