geneigd zijn om als mogelijke waarneming op te geven lage spring- punten (L.S) Zooals hieronder zal blijken is waarneming tegen het doel zelf van aanslagen (A), bijna zonder uitzondering altijd mogelijk. Op de vroegere Peilberichten stonden als mogelijke waarneming vermeld AL S of H. S. (hooge springpunten). Deze laatste waarneming behoeft niet vermeld te worden als zijnde altijd mogelijk. Over de opgave L.S. zou ik dit willen zeggenwaarom wordt bij ons niet de uitdrukking W.S. .'Waarneembare Springpunten) gebruikt? De bedoeling is toch, dat de springpunten waarneembaar gemaakt worden tegen het doel. In sommige gevallen zal de te gebruiken tem- peering wel grooter zijn, dan de schootstafeltempeering, zoodat dus een lager springpunt dan het normale wordt verkregen, maar in vele ge vallen zal het springpunt normaal of soms zelfs hooger moeten zijn. Uit de op het peilbericht in te vullen waarneming moet de G. A. C. kunnen zien, of vanaf de post op het betrekkelijke doel kan worden waargenomen en zoo ja, welke waarneming mogelijk is; niets min der, maar ook niets meer. Hoe zal moeten worden waargenomen, kan hem niets schelen en wordt dus niet in het bericht vermeld! Wij krijgen alzoo, dat achter het woord waarneming drie dingen kunnen worden ingevuld: 1. Ja A. 2. Ja L. S. 3. Neen vlam (of rook). Het onder 1. vermelde wil zeggen: „Vanaf de post kunnen tegen dit doel A. worden waargenomen." Het waarnemen van L. S. is dan natuurlijk ook mogelijk. Dit laatste kan noodzakelijk zijn, wanneer b.v. de G. A C. op een batterij, één batterij een demonteerend vuur wil laten afgeven en een andere batterij een aan de plaats bindend vuur, waarbij het dan zeer gemakkeliik is als de eene met A, de an dere met L S. inschiet Uit het onder 2 vermelde moet worden gelezen: „alleen L S. kan worden waargenomen" en dus geen A. Of bij de onder 1 en 2 genoemde opgaven tegen het doel zelf kan worden waargenomen, is een quaestie, die de betrokken W. wel aan den B. C. zal mededeelen. Wanneer het onder 3 genoemde is ingevuld, wil dit zeggen, dat van het doel alleen vuur-(of rook-) verschijnselen werden gezien, ter wijl van het doel zelf niets is te zien en ook de plaats, waar het doel zich bevindt, geen waarneming toelaat. 529

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 565