Uit de Pmdijfe (Dengges. In het Februari-nummer schrijft Kapitein Luijmes over dit onderwerp een artikel en noodigt daarin ook troepenofficieren uit hunne denk beelden omtrent deze aangelegenheid eens uiteen te zetten. Gaarne wil ik aan deze uitnoodiging gevolg geven en dan hoofdzakelijk een en ander uit de praktijk aanteekenen. Ik heb mij daarbij echter op het standpunt gesteld, dat ons leger wellicht tot een politieleger zal hervormd worden. Dat neemt niet weg, dat misschien toch enkele dezer aanteekeningen ook op een militieleger van toepassing kunnen blijken. Doch daar ernstige twij fel bestaat, of een koloniaal leger van ICO.COO man werkelijkheid worden zal; maar integendeel een politieleger van 20,000 man in de toekomst het nieuwe gezagsinstrument kan worden, geloof ik wel op deze basis een en ander te mogen opzetten. In een dergelijk leger missen we de militie dit leger recruteert zich uit vrijwilligers, die evenals tegenwoordig afwisselend op Java en buiten Java zullen dienen. Voor den Europeeschen fuselier, tenzij als kader-materiaal, is hierin mi. geen plaats meer die tijd is vermoedelijk voor goed voorbij. Het po'itieleger zal m i. bestaan uit Inlanders, geëncadreerd met Europanen en Inlanders, terwijl tevens de gemengde compagnie en vermoedelijk ook het gemengde bataljon weer zal worden opgeheven. Het gehalte, het maatschappelijke peil van de Inlandsche politiesoldaten en de omgeving, waaruit zij gerecruteerd worden, zal waarschijnlijk niet veel verschillen met den tegenwoordigen stand van zaken. M.a.w. het concubinaat voor de Inlandsche soldaten zal blijven bestaan. Hetgeen ook zoo heel ver- schikkelijk niet is. Maar in een dergelijk leger, vooral indien het aan Europeanen alleen kader telt, kunnen de levensvoorwaarden voor den Europeaan aanmerkelijk beter dan thans worden gesteld, waardoor onder deze categorie een huwelijk méér dan thans zal worden gesloten. Deze gehuwden zorgen natuurlijk voor hun eigen menage. Naast deze basis zou ik eerst gaarne een voorbeeld uit de praktijk der buitengewesten stellen. Gedurende meer dan vier jaren heb ik bij detachementen van ongeveer drie Inlandsche, gemengde brigades het stelsel toegepast „geen menage". De man krijgt z'n volledige vivresindemniteit uitbetaald. Hij kookt zelf. Vóór iedere tractementsuitbetaling dient de brigadecommandant een opgave in van de vivres, welke zijn brigade uit het garnizoens- 533

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 569