magazijn wenscht te ontvangen tegen betaling (het detachement be vindt zich op excursieterrein) Ter plaatse is rijst in ruime hoeveelheid, beter en goedkooper dan onze zilvervliesrijst te verkrijgen. Rijst in het garnizoen wordt dus door vrijen aankoop verkregen op pa trouille moet de man echter de zilvervliesrijst uit het magazijn ont vangen, terwijl tijdens die patrouilledagen ook aan de vrouwen en kinderen deze rijst wordt verstrekt. Naar mijn meening wordt er op deze wijze voldoende zilvervliesrijst geconsumeerd. Voorts is ter plaatse vrijwel altijd karbouwenvleesch te verkrijgen, terwijl een soort „commando" van acht geoefende jagers, dank zij een wildrijke omgeving, vrij geregeld voor versch herten- en varkensvleesch zorgt, dat zoodoende ook zeer goedkoop te verkrijgen is. Kippen zijn niet duur en vrijwel geregeld te verkrijgen. Doordat iedere fuselier de beschikking heeft over een afgeschoten gedeelte van het „garnizoens kippenhok", is thans ook vrijwel iedere fuselier een „kippenboer" er zijn op deze wijze honderden kippen voorradig en kippenvleesch en eieren behooren tot het dagelijksche menu. Groenten bajam, boentjes sla, lombok enz. zijn voor enkele centen dagelijks in den garnizoensgroententuin te verkrijgen, terwijl die tuin ondanks de geringe prijzen nog een kleine winst oplevert. Op traktementsdag wordt dan ook in 't algemeen uit het maga zijn gefourageerdkoffie, thee, klapperolie, verschillende blikjes N. R,, zout op patrouille moet steeds een zekere hoeveelheid Aus tralisch vleesch, gehakt, zoutevisch en dengdeng worden meegevoerd en geconsumeerd. M. a. w. de voeding is geheel aan den man overgelaten. Doch dit eischt en eischt vooral in het begin een onafgebroken toezicht. De Europeaan zal, indien hij zelf geen huishoudster bediende heeten die nuttige menschen tegenwoordig - heeft, wel zorgen, dat hij bij een van de soldatendames in een goede en ruime menage komt. Er kan zeer goed op gelet worden, dat deze Europeanen daarbij niet „gesneden" worden. De Europeesche onderofficieren betalen hier 11.in de tien dagen en krijgen daarvoor een zeer goede en volledige menage, die minstens gelijk te stellen is met een me nage op Java. Zoo betaalt een Europeesch soldaat z. v. f 7.— in de tien dagen, per dag 70 cent. Z'n vivresindemniteit is 0,67 per dag. Ook de Amboineezen en de oudere Kromo's zorgen wel, dat zij behoorlijk en ruim te eten krijgen. Toezicht eischen echter de jongere, pas van Java gekomen Inlandsche fuseliers, vooral, indien zij geen dame van gezelschap meebrengen. Die beginnen vrijwel alleen met hun vivresindemniteit niet aan de voeding te beste den op Java hebben ze natuurlijk nog nooit zooveel geld ineens in handen gehad. Gelukkig is er geen bioscoop, maar er zijn wa rongs, er kan natuurlijk in de kampong gedobbeld worden en galante avonturen kosten de jongelui ook het een en ander. De brigadecommandanten zijn er echter verantwoordelijk voor gesteld, dat de man zich goed voedt. Worden zij geregeld gecon troleerd, dan controleeren zij zelf ook. Bovendien blijkt op patrouille al heel spoedig door uitvallen, weinig Ausdauer e d., welke menschen 534

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 570