J burger en geen soldaat. Toen heb ik de heeren rustig honger later, lijden. In dit verband vergelijke men ook eens de sterftecijfers van politie en leger tijdens de jongste influenza-epidemie. Ten derde ontvangt de politiedienaar maandelijksch traktement. Dit is na enkele dagen verteerd enja, en de overige da gen wordt er overal gebeerd. Is ook het crediet verdwenen of ver bruikt, dan moet rnen eens in de vrouwenloodsen gaan kijken, wat er dan gegeten wordt! Een vergelijking met de gewapende politie gaat derhalve niet op. Ook eenige andere punten verdienen de aandacht. In de eerste plaats de recrutenbataljons. Bij deze bataljons zal men de menage dienen te behouden, vooral omdat tal van recrutenik denk o.a. aan de Timoreezen nog eerst aan een geregelde voeding moeten wennen. Maar ik heb me wel eens afgevraagd, waarom toch altijd de menage compagnies-gewi\zQ wordt gevoerd? Zou bij deze recrutenbataljons de menage niet per bataljon kunnen worden ge voerd? Vroeger gebeurde dat in Holland ook. En dan, vooral zoo min mogelijk administratie en menagebemoeienis voor den troepenofficier. Hierboven is reeds aangegeven, dat in een politieleger de Euro- peesche compagnie dient te verdwijnen. Met handigheidjes en lap werk zal men dit legeronderdeel misschien nog eenige jaren in leven kunnen houden, doch de Europeesche fuselier als zoodanig en als beroepssoldaat is gedoemd om te verdwijnen. We zuilen in het politieleger den Europeaan alleen als kader ontmoeten. En zeer waar schijnlijk zal hij dan zeer goed in eigen voeding kunnen voorzien. Dat doen de Europeesche onderofficieren in de buitengewesten ook en ik heb er, indien gezorgd wordt, dat de dames geen overdreven bedrag voor het dageüjksche menu vragen, nooit over hooren klagen. Blijven derhalve over de Inlandsche beroepssoldaten in de veld- bataljons, dan wel in de onderdeelen, waarin men de toekomstige politiesoldaten wil onderbrengen. Zouden er nu zooveel practische bezwaren bestaan om voor hen hetzelfde voedingsstelsel in te voeren als thans op excursieterrein in de buitengewesten gebruikelijk is? Zeker, men heeft hier geen dwangarbeidersmenage voor de onder voeden en de lichtzinnigen maar dan is er nog wel een ander middel te vinden. Er is altijd wel een soldatenvrouw, die den man een door zijn compagnies-commandant voorgeschreven menu geduren de een maand tegen inhouding der vivresindemniteit wil leveren. Waar het nu te voorzien is, dat in een politieleger het oefenings schema veranderen zal en menigeen zal een hartig „goddank" uit spreken komen waarschijnlijk ook de meerdaagsche oefeningen weer in glans en glorie terug. Hetgeen ook als machtsvertoon en poli- tioneele, preventieve maatregel, n'en déplaise menig volksraadlid, op Java een uitstekenden invloed zou uitoefenen. De meerdaagsche oefening zal dan op Java eenigzins kunnen worden, wat patrouille in de buitengewesten is. Ook op het gebied der voeding. Ten slotte, wat in de buitengewesten heeft voldaan, zal waar schijnlijk op java ook voldoen. In ieder geval lijkt het toch wel de moeite waard in deze richting eens een proef te nemen. Asymptoot. 636

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 572