alle aangekochte toestellen en motoren zullen zijn ontvangen Kan ook de Fransche missie bij de opleiding van Japansche vliegeniers op succes bogen en de naar Italië en Fiankrijk gezonden Japansche officieren als volleerde vliegeniers en instructeurs terugkeeren, dan zal het Japansche leger binnen niet al te langen tijd een vliegdienst bezitten, geheel op de hoogte van zijn taak In de maand Januari 1919 ontving het japansche leger 14 vlieg tuigen en in de maand Februari d.a.v. 15 vliegtuigen van Engelsch maaksel Deze zendingen vormen een deel van eene bestelling van 50 vliegtuigen en 100 motoren in Engeland gedaan. Eveneens worden aankoopen gedaan in Frankrijk, Italië en Amerika. Het juiste aantal hiervan is echter niet bekend. Men zegt, dat 1 April opgericht zal worden een afzonderlijk bureau Luchtvaart bij de afdeeling Krijgsdienst van het Ministerie van Oorlog, waardoor de luchtvaartdienst onafhankelijk zal worden gemaakt van het wapen der genie, waartoe hij tot nog toe behoort. Tevens zal, indien de gelden daarvoor voor het aanslaande dienst jaar aangevraagd, worden toegestaan, eene vliegschool worden ge opend te Tokorozawa: het vliegveld aldaar zal dan alleen voor vliegonderricht worden gebezigd en het Iste luchtvaanbataljon er gens aiders worden gelegerd; de plaats van het nieuwe vliegveld voor dit bataljon is nog niet vastgesteld, doch zal waarschijnlijk in de omstreken van Tokyo zijn gelegen Het voornemen is aisdan tevens het lste luchtvaartbata>jon te reorganiseerende batlonafdee- ling, welke thans de lste compagnie vormt, zal zelfstandig worden gemaakt en eene nieuwe lste compagnie, overeenkomende met de beide andere compagnieën, worden opgericht. 3. Automobielen. Eenigen tijd geleden zijn proefritten gehouden met een viertal vrachtautomobielen, welke geheel vérvaardigd zijn in Japan. In de maand Mei 1918 plaatste het Ministerie van Oorlog eene bestelling van 10 vrachtauto's bij de Tokyo Gas Denki Kogyo Kwaisha, bij welke maatschappij thans deze 4 wagens gereed zijn gekomen. Vol gens berichten is het laadvermogen 1 y? ton; de automobiel zelf weegt 2y2 ton De aanvankelijke proefritten moeten gunstige uit komsten hebben geleverd. Na den aankoop van een „tank" van het Engelsche model, zijn thans ook een aantal tanks van het lichte Fransche model aange kocht. Voor zoover bekend, zijn thans 2 daarvan in Japan aange komen, terwijl in de maand Januari j.l. nogmaals 4 tanks van het Engelsche model in Japan aankwamen. Gedurende de maand Februari had te Tokyo wederom keuring plaats van automobielen geschikt voor militair gebruik met het oog op het toekennen van subsidie; na de voorkeuring ter plaatse werd een proefrit gehouden over een afstand van ongeveer 6„0 K. M., gedeeltelijk door bergachtig terrein. 541

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 577