De heer Brandsteder heeft echter bij de behandeling van zijn zaak voor den Raad van Justitie een dergelijken ijzeren kogel meegenomen met den daaraan verbonden ketting en verder heeft hij nog meegenomen een ketting met zware ijze ren manchetten, waarmede de z.g. beruchte kromsluiting plaats heeft. Door toevallige omstandigheden ben ik niet in staat geweest die voorwerpen naar den Volksraad mee te nernen. Het was anders oorspronkelijk mijn bedoeling den Volksraadsleden die voorwerpen 'j te laten zien, opdat zij zich een duidelijke voorstelling van een en ander zouden kunnen maken. De heer Brandsteder deelde mij mede - en anderen hebben mij dit ook bevestigd dat hier wer kelijk sprake is van een kogel met ketting en dat die samen wegen 42 pond. We lezen dan in de Locomotief: „De Legercommandant beweerde, dat deze straf in den laats- ten tijd niet meer wordt opgelegd, welnu, gemiddeld loopen vijf man per dag met den kogel aan liet been. Men moet er zijn gewone werk mee verrichten en zelfs mee slapen. Ook de cachotstraf schildert beklaagde als menschonwaardig. Gisteravond had hij den timmerman van de strafgevangenis te Tjimahi nog bij hem, die hem mededeelde houten plankjes te hebben moeten maken, die de eenigste lucht- en lichttoevoeren geheel afsluiten, de privaten in de cellen veroorzaken dan een verschrikkelijken stank''. Wij lezen nu we in de Memorie van Antwoord, dat de privaten in die strafkamers aangebracht zijn boven s roomend water, maar wij, die de toestanden in Indië kennen, weten dat er maar al te dikwijls geen stroomend water is en dat de reuk dan veel te wen- schen overlaat. Verder lezen wij dan nog in de Locomotief: „Bijna altijd wordt de met cachot gestrafte geboeid, met een dergelijken ketting (beklaagde haalt een tweeden ketting met zware ijzeren mancheten uit den koffer en legt dien naast den kogel voor den President op tafel). Beklaagde toont aan, op welke beestachtige wijze het kader van dezen ketting gebruik maakt; men haalt dan den ketting door tot een of twee schakels, zoodat de linkerpols bij den rechterenkel is gebracht, het overschietende stuk ketting wordt rond het been van het slachtoffer gewonden. Zöö krom ge sloten laat men de menschen soms acht dagen en nachten zitten. De directeur schijnt daarvan niets te weten, dat. maakt het oppermachtige politiekader uit". Mijnheer de Voorzitter! Brandsteder, dien ik daaromtrent nog eens zeer zorgvuldig ondervraagd heb, heeft mij verklaard, dat het inderdaad mogelijk was, dat de Legercommandant en zelfs de Directeur van de Gevangenis er niets van wisten; een en ander schreef hij toe aan onrechtmatig optreden van het kader. 57

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 59