voldoende zijn, wil de Regeering het daarheen leiden, dat zij op een van haar gezagsorganen, met vertrouwen rekenen kan Het is stellig niet voldoende om den goeden geest er weer in te krijgen, dat de gelegenheid wordt opengesteld voor de Europeesche militairen waarom toch alleen voor de Europeesche groep om buiten Java geplaatst te worden. Het is stellig niet voldoende om den goeden geest er weer in te krijgen, door enkele leden van den Volksraad in de gelegenheid te stellen een bezoek te brengen aan de strafgevangenissen te Tjimahi en te Ngawi. Een ieder begrijpt toch wel, dat deze le den niets zullen zien. Ik behoef dit niet in den breede aan te toonen. Ik zal, om kort te zijn, niet doorgaan met aan de hand van de Memorie van Antwoord aan te toonen, wat stellig niet voldoende zal wezen. Welk nut zou dit hebben, als van Regeeringszijde toch niet ingezien wil worden, dat met klein gedoe in dezen tijd de reeds in het leger aanwezige slechte geest niet weggewerkt zal kunnen worden Het is mijn taak om te trachten op grond van wat mij bekend is, de betrokken legerautoriteiten het inzicht bij te brengen, dat de tijdgeest niet meer gedoogt de hanteering van ouderwetsche midde len om het leger, of wat in Indië voor een leger moet doorgaan, bij elkander te houden. In dezen tijd gelden nieuwe ideeën, en moeten de aan den nieuwen tijd aanpassende middelen aangewend worden, als men succes bereiken wil. De Regeering spiegele ook ten deze zich aan Europa, waar gebleken is, dat de soldaten in het politieke leven een doorslag gevende rol vervulden en nog vervullen, nu bij hen de overtuiging is gekomen, dat ook zij menschen zijn en als zoodanig behandeld wenschen te worden. Mijnheer de Voorzitter. Het zal wellicht een raren indruk maken, dat ik hier sta te pleiten voor grondige verbetering van militaire toestanden. Men had van mij uit den aard van mijn politieke overtuiging wellicht verwacht, dat ik verheugd zou zijn bij het opmerken van een aanstaanden algeheele vermolming van den stok, waarop het huidige gezag steunt. Om misverstand bij vooibaatte vermijden, wil ik dan verklaren, dat zij die zulks verwachten, groot gelijk hadden. Want hoe vermolmder de stok, hoe meer bevoegd heden de Regeering prijs geeft Dat staat als een paal boven water. En toch Mijnheer de Voorzitter, heb ik het mij tot plicht gerekend een duit in den zak te gooien om voor den soldaat een mensch- waardig bestaan te verkrijgen en maak ik van alle omstandigheden gebruik, om mijn doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Waar het gaat om voor den mensch, al is deze ook maar een soldaat, een menschwaardig bestaan te veroveren, daar moeten politieke overwegingen terzijde gesteld worden. En de soldaat heeft op dit oogenblik een alles behalve mensch waardig bestaan. Men behoeft slechts een kazerne in te loopen, om deze overtui ging te krijgen. 64

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 66