Maar wanneer men werkelijk wil hebben menschen, die aan die hooge eischen voidoen, dan moeten ook hun materiee'e belangen op ruime en vrijgevende wijze worden behartigd, anders is het on mogelijk om behoorlijke elementen te krijgen. De aanvulling van het officierscorps laat ons nu reeds in den steek. Daarom hoop ik, dat de militaire bezoldigingscommissie snel en goed werk zal verrichten, dat niet zal stranden op de klip van be dilzucht en betweterij, waarop reeds zooveel goede plannen schip breuk hebben geledenin afwachting daarvan verbetere men alvast de onaangename toestanden, waarover ik zooeven heb ge sproken. Ten slotte kom ik tot eenige onderafdelingen der aanvullingsbe- grooting en zai ik het hebben over de vliegafdeeiing, de omvorming der artillerie en het vrijwilligerskorps ter Oostkust van Sumatra. In de eerste plaats de vliegafdeeiing. Wanneer ik het goed begrepen heb, geeft de Memorie van Ant woord toe, dat het nieuwe vliegkamp niet geschikt geacht wordt voor de opleiding van vliegers, dus voor een vliegschool, en het ware naar mijn meening beter geweest zich eerst zekerheid daar omtrent te verschaffen en daarna gelden aan te vragen en niet omgekeerd Nu zijn er op de begrooting voor 1918 en 1919 gioote bedragen aangevraagd en deels toegestaan voor het vliegkamp, waarvan blijkens de Memorie van Antwoord nog moet blijken, of het voor vliegschool geschikt is. Een vliegkamp voor oorlogsgebruik hier en eene vlieg school voor vredesgebruik elders is geen economisch gebruik van de toegestane fondsen. Verder erkent de Memorie van Antwoord, dat in het begin van 1916 een luchtvaartkundig Ingenieur voor de proefviiegtuigafdeeling niet noodzakelijk geacht werd. Ik houd er niet van oude koeien uit de sloot te halen, het is reeds twee jaar geleden, maar ik vind dat een dergelijke opvatting, op zijn zachtst uitgedrukt, een onvergeeflijk optimisme genoemd moet worden. Het is mij absoluut onbegrijpelijk, hoe men een vliegafdeeiing wil oprichten zonder te beschikken over een technisch persoon, een luchtvaartkundig Ingenieur, een ingenieur die een behoorlijke studie eeft gemaakt en de noodige adviezen kan geven op het gebied der aero-dynamica. Nu doet het eenigszins komisch aan, dat men eenigen tijd later van meening veranderde en in Juli van hetzelfde jaar om uitzending van een ingenieur verzocht; toen was het echter te laat, de ingenieur kwam niet. Ik heb gisterenavond in de krant gelezen, dat men aangesteld heeft tot opleider bij de vliegafdeeiing een werktuigkundige, die al eenigen tijd bij de vliegafdeeiing werkzaam is geweest en ook reeds, voor hij zijn aanstelling ontving, reeds lang werkzaam was als in structeur. Het lijkt mij een hoogst zonderlinge opvatting, dat men deze twee kwaliteiten in een persoon vereenigt. 76

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 78