Welke kogel zoudt U gaarne willen hebben Dit was maar een aardigheid, welke ik mij veroorloofde, maar in ernst, zou U een dergelijk van de thans te Tjimahi overbodig geworden werktuigen in Uw bezit willen hebben Nu die voor werpen krijgen geleidelijk meer historische waarde en als U er nu een wilt hebben, wil ik U er met plezier een sturen, als de Regee ring het tenminste toestaat, want die voorwerpen behooren tot de Gouvernementsgoederen. Maar misschien wilt U dan wel de vracht voor Uw rekening nemen? Voor de gelijkstelling van Amboneezen en Inlanders, wat hun inkomsten betreft, heeft de heer Pabst ook al gepleit Maar daar zijn niet alleen geldelijke consequenties aan verbonden, maar daar bij heb ik ook rekening te houden met de omstandigheid, dat een bepaalde categorie tot nu toe een bevoorrechte positie in het leger heeft gehad. Hoewel ik niet politiek ben aangelegd, geloof ik toch, op grond van die omstandigheid, dat men de gelijkmaking van de positie der niet-Europeesche militairen geleidelijk en niet in eens moet aan brengen, want dan zouden de nu bevoorrechten zich achtergesteld gevoelen. Dus voor een geleidelijke gelijkstelling ben ik en wanneer de voeding geheel voor rekening van het Land wordt genomen, dan zal ik daarmede ook rekening houden. Zooals gezegd, doen zich hierbij niet alleen de geldelijke conse quenties gelden, maar voornamelijk die, welke voortspruiten uit een jarenlang bestaan hebbende toestand. Over Commissies van soldaten en wat daarmede samenhangt heeft de heer Pabst al een en ander in het midden gebracht en ik kan mij daarmede geheel vereenigen. De resultaten, die men met een proef in die richting heeft verkregen een aantal jaren geleden, geven weinig aanleiding om de zaak weer opnieuw te beginnen. Toch heb ik zonder het nog bepaald geformuleerd te hebben, wel overwogen om, wanneer de voeding van Landswege verstrekt wordt, eenige medezeggingschap te geven aan alle categorieën van militairen bij die wijze van voedingverstrekking betrokken, omdat de bestaande toestand dan geheel gewijzigd wordt. Een vaste vorm heeft dit denkbeeld echter nog niet aangenomen, waarom ter zake ook nog geen toezegging kan worden gedaan. Ik geloof, dat de wensch door den heer Pabst geuit met betrekking tot de regeling van de werkzaamheden op Zon- en feestdagen geheel zal worden bevredigd, wanneer de plaatselijke en korpscom mandanten nakomen, wat ter zake is voorgeschreven, en ik geloof ook, dat aan die voorschriften in het algemeenvoldoende aandacht wordt geschonken. Omtrent de wijze van berekenen der verlofstraktement van de officieren heeft de heer Pabst gewezen op een grief, die allerwege en gedurende geruimen tijd in het leger gevoeld is. Mijn eigen overtuiging is, dat billijkheidshalve bij de regeling van die inkom sten wel degelijk de bijzondere inkomsten zooals huishuurvergoeding moeten worden in aanmerking genomen, evenals zulks bij bepaalde 91

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 93