2. Het slingeren van de brug in horizontalen zin. 3. De beweeglijkheid (het meegeven) van de jukken, die bijna altijd na verloop van tijd voorover komen en doorbuiging van de brug veroorzaken. 4. De kabels, die in grooten getale aanwezig en alle onderhevig aan rek zijn, waardoor enkele los komen te zitten, hetgeen de be weeglijkheid zeer bevordert. Zie fig. 2 en 3. 5. De sjorringen gaan los. Deze algemeene bezwaren doen zich bij al de aangegeven (ook toege paste) soorten hangbruggen voor en het is daarom, dat menig construc teur zijn nood klaagt en op het zoeken naar verbetering aandringt. Wij zien dan ook het volgende hiertegen toegepast: tegen 1. lederen dwarsdrager zoo goed mogelijk vastleggen, door ophanging aan meerdere punten. tegen 2. Niet alleen tuien toepassen voor het midden van de brug, doch onder de geheele brug door in ieder vak windverband aanbrengen. (In elk vak een kruis). Bovendien in plattegrond voor de hoofdkabels een vorm. tegen 3. Dit bezwaar blijft ten alle tijde bestaan. Lapmiddelen zijn echter het aan alle zijden schoren van de jukken, het naar achter toe verankeren van het juk, (bijv.met de ankerbalk). Het best nog is het inmetselen van het juk (zie fig. 4a.), hetgeen echter zeer veel tijd kost. tegen 4. Aan dit noodzakelijk kwaad is men tegemoet gekomen door de kabels inkortbaar te maken door toepassing van wartels. De hoofdkabels echter moeten bij het aanbrengen tekort gehangen worden en dus 'n eventueële uitrekking of nazakking mogelijk maken, zonder dat de brug dan met een zeeg komt te hangen. Waar wij echter zeer veel kabels bij de brug moeten toepassen, zal het noodzakelijk zijn de brug periodiek te laten nazien en door aandraaiïng van de wartels of opnieuw aanhalen van de kabels, alle kabels steeds te laten functioneeren. Geschiedt dit niet, dan krijgt men spoedig 'n zeer beweeglijk geheel. tegen 5. Waar dit bezwaar in hoofdzaak geldt het afschuiven van de sjorringen, waarmede de hangers aan den hoofdkabel worden bevestigd, is hieraan al spoedig op afdoende wijze tegemoet te komen door toepassing van kabelklemmen. 638

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 100