Deze beschrijving der kaart wordt gedrukt met verschillende daar voor vastgestelde lettersoorten. De namen worden uitgeknipt en op de juiste plaats geplakt op den daarvoor bestemden blauwdruk. Worden hierdoor gedeelten van de teekening bedekt, dan worden deze weer zooveel mogelijk vervolledigd, door over het papier te teekenen, waarop de drukletters zijn aangebracht. Nadat de bovengenoemde blauwdrukken gereed zijn, worden ze gezonden naar het fotografisch atelier, om achtereenvolgens opeen plank gespannen en gefotografeerd te worden, waarbij ze tegelij kertijd op de juiste maat worden gebracht. Door het werken van het papier zal n.l. de origineele teekening gewoonlijk niet meer de juiste maat hebben, welke fout bij het vervaardigen van blauwdruk ken wel gedeeltelijk, doch nog niet geheel weggenomen is. Tot de fotografische bewerkingen, behoort ook het retoucheeren der cliché 's, hetgeen ten doel heeft om, waar noodig, een scherper contrast te krijgen tusschen het zwarte en het doorschijnende gedeelte. Als de kaart slechts in één kleur gedrukt wordt, is het bewer ken van verschillende blauwdrukken niet noodig en kan met één blauwdruk worden volstaan, waarop de geheel kaart wordt over- geteekend, en waarvan dan één cliché wordt vervaardigd. Is de teekening, welke hierop komt, overgebracht op de zinkplaat, dan kan onmiddellijk met het drukken worden begonnen, maar daar de teekens voor de verschillende terreinvoorwerpen gedrukt worden in verschillende kleuren en voor iedere kleur een afzonderlijke zink plaat noodzakelijk, is, moeten er ook evenveel cliché's worden ver vaardigd, als er kleuren op de kaart voorkomen. De hier aangegeven reproductie door middel van zinkplaten, de z. g. vlakdruk, is gebaseerd op de afstootende werking van vet en water. Om deze aan den dag te doen treden, is het noodzakelijk, dat het vlak van de zinkplaat bestemd voor het afdrukken, een bewer king ondergaat, waardoor het oppervlak korrelig wordt, en in staat is voldoende water op te nemen. Zulks wordt verkregen door hard rivierzand onder den druk vau roteerende ballen van zink en mar mer van verschillende grootte op de zinkplaat te laten inwerken. Nadat de plaat is gewasschen en gedroogd, welke laatste bewer king vlug moet geschieden om oxydeeren te voorkomen, wordt de plaat ingewreven met een lichtgevoelig mengsel, dat de eigenschap heeft hard te worden, wanneer het aan het licht wordt blootgesteld. 650

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 112