Is deze bewerking afgeloopen, dan worden de cliché's op de verschillende zinkplaten in de drukramen gelegd. De afbeelding wordt nir als volgt van het cliché op de zinkplaat overgebracht. Zooals bekend is, zijn de lijnen, welke op het cliché voorkomen, helder en doorschijnend en is het overige gedeelte ondoorschijnend zwart. Wordt nu het cliché op de gevoelige laag van een zinkplaat gelegd en blootgesteld aan het licht, dan wordt de gevoelige laag op het zink, daar waar het licht door het doorschijnend gedeelte van het cliché kan dringen, hard, terwijl het overige deel, dat niet door het licht wordt beschenen, zacht blijft. Na blootstelling aan het licht, waarvan de duur nauwkeurig moet worden vastgesteld, wordt een dunne laag vettige drukverf, op het geheele oppervlak van de zinkplaat gebracht. De plaat wordt daarna voor hare ont wikkeling in water gebracht, en de gevoelige laag en de verf, welke voorkomen op het gedeelte van de plaat, dat niet aan net licht is blootgesteld geweest, worden weggewasschen, terwijl daar, waar de plaat blootgesteld is geweest aan het licht, de gevoelige laag hard is geworden .en met de verf vast aan de plaat is verbonden. Voordat de zinkplaat geschikt is om er afdrukken van te nemen, moet deze eerst nog geëtst worden, hetgeen geschiedt met een mengsel van phosphor- of zwavelzuur en een verdunde oplossing van arabische gom. Het etsen heeft in de eerste plaats ten doel het oppervlak van de zinkplaat buiten de teekening te reinigen en geschikt te maken om water op te nemen en voorts om de vettige substantie van de teekening om te zetten in harde vetzure oxyden, welke niet aan de oppervlakte der plaat blijven, doch dieper in de poriën dringen. De vetzure oxyden hebben de eigenschap de later op te brengen vettige drukverf op te nemen, terwijl het water hou dende zink buiten de teekening deze verf afstoot. Van iedere der aldus bewerkte zinkplaten worden proefdrukken genomen, eerst in zwart, daarna volledig in kleuren en nadat deze onderzocht zijn en de platen zoo noodig zijn bijgewerkt, gaat het drukken snel in zijn werk. De met eenzelfde kleur aangegeven terreinvoorstellingen worden achtereenvolgens van de verschillende zinkplaten overgebracht op het kaaitblad; zoo wordt de oplage van een kaart eerst in zijn geheel bewerkt met een en dezelfde kleur, voordat de volgende kleur erop gebracht kan worden. Bij het gebruik van de gummidrukrotatie pers, heeft deze over brenging indirect plaats. Deze pers bestaat n.l. in hoofdzaak uit 651

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 113