Niets van wat wij gewonnen of geërfd hebben, kan worden afgestaan of overgegeven. De vloot is Engeland's beste verzekeringspremie. Niet een ieder is in staat te begrijpen, hoe en met welken invloed het beheerschen van de zee in vredestijd wordt uitgeoefend, maar het gebeurt in vredestijd even zeker als in oorlogstijd. Het wordt uitgeoefend, zooals de macht van de politie, als er niets te doen is, en als wij bedenken, wat gebeuren zou, als de politie macht zou worden afgeschaft, zijn wij gekomen tot een kleine ver gelijking met wat het resultaat zou zijn van het afdanken van de vloot of zelfs van het toestaan, dat zij zou terugvallen beneden haar noodige sterkte. De nieuwe instructies betreffende de grenzen van vlootstations duiden er op, dat bij oorlog of vrede de invloed en positie van Groot-Brittanje niet op het spel gezet zullen worden door zijn strijdmacht ter zee te beperken. Volgens een officieel te Tokyo ontvangen bericht zal de nieuwe Britsche zeemacht in het Oosten, vroeger bestaande uit 1 slagschip, 2 gepantserde kruisers, 2 lichte kruisers, 16 flotieljevaartuigen, 8 destroyers en 4 onderzeebooten, worden vermeerderd met: 1 gepantserde kruiser („Hawkins"), 4 lichte kruisers („Cairo", „Capetown", „Corlyle", „Colombo"), 18 destroyers, 11 onderzeebooten, 2 depotschepen voor onderzeebooten, 2 reparatieschepen voor id., 4 mijnenopruimers, 23 flotieljevaartuigen en 2 voorraadschepen. Het eskader staat onder bevel van Schout-bij-nacht Borrett. De reden, waarom de Engelsche zeemacht in de Chineesche wa teren zoo versterkt is geworden, valt te zoeken in den wensch om den Engelschen handel in China, welker ontwikkeling eenige stag natie heeft ondervonden, te herstellen. Men 2egt, dat Vice-Admiraal Duff Vice-Admiraal Tudor als com mandant van het China-eskader zal opvolgen en dan wordt verwacht, dat de „New Zealand" een slagkruiser, die thans op een kruistocht is, in het eskader zal worden opgenomen. Het Chineesche marinestation moet zijn oude beteekenis herkrij gen en de Britsche onderdanen in het Verre Oosten zullen dit nieuws met onverholen vreugde vernemen: een sterk eskader in deze wa teren is het beste kenmerk van de macht van het Britsche Rijk. Tot zoover de „Straits Budget". De toestanden in het Verre Oosten geven het bericht omtrent de nieuwe samenstelling van de Britsche scheepsmacht in de Chineesche wateren een bijzondere beteekenis. S 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 120