Onder af deeling 390. Onderdeel b. Stafmuziek. Toen in den loop van het vorig jaar vernieuwing van muziekin strumenten noodig bleek, werd aan den Minister van Koloniën uit zending verzocht van eene partij nieuwe muziekinstrumenten lot een bedrag van f 10.0'0. Tot dusver zijn de gevraagde instru menten nog niet in Indië aangekomen. De tegenwoordige kapelmeester is eerst in Januari 1918 uitge zonden in den rang van onderluitenant-titulair. Aan zijn voorganger is na jaren dienst in den rang van onderluitenant (titulair) de titulaire rang van 2en luitenant verleend. Een dergelijke onder scheiding behoeft ook voor den tegenwoordigen titularis niet uit gesloten te zijn. Hoewei, als gevolg van het tekort aan Europeesche militairen, die meerendeels de stof leveren voor de vereischte aanvulling, niet alle partijen steeds naar behooren bezet kunnen worden, voldoen over het algemeen de bataljonsmuziekkorpsen aan de bescheiden eischen, welke daaraan gesteld worden Een voorstel, om aan een deel der sergeant-majoors-kapelmeester dan rang van adjudant-on derofficier toe te kennen, is in behandeling. Sedert December van het vorige jaar wordt bij het depötbataljon te Bandoeng een proef genomen met het geven van zangonderwijs onder leiding van een sergeant-stafhoornblazer, die gedurende de mobilisatie in Nederland behoorde tot de z g. zangpropagandisten. Onderaf deeling 392. Bijdragen aan vereenigingen, die zich ten doel stellen het zedelijk welzijn der militairen te bevorderen. Subsidies worden toegekend aan de militaire tehuizen. Het bedrag der tegemoetkoming regelt zich naar de huurwaarde van het ge bouw en het salaris van den huisvader, ten hoogste het 2/3 gedeel te van deze sommen. De militaire tehuizen beoogen in de eerste plaats te zijn, zooals de naam reeds aangeeft, een tehuis, waar de (Europeesche) militair zijn vrijen tijd kan doorbrengen in een om geving, welke hem eenigermate vergoedt, wat hij h.t.l. in de voor hem geheel vreemde maatschappij mist. Een dergelijke instelling bestaat ook voor niet-Europeesche militairen te Ambarawa (Willem I). Dit tehuis gaat uit van het Leger des Heils en wordt voornamelijk om de godsdienstoefeningen bezocht. Voorts worden tegemoetkomingen verleend aan vereenigingen, die de beoefening van sport (hieronder ook te rekenen het schaken e d.) beoogen, mits hunne wedstrijden toegankelijk zijn voor militairen van het leger. De daaraan toe te kennen subsidie's varieeren van 300 tot 10C0 's jaars en komen zoowel den niet-Europeeschen als den Europeeschen militairen ten goede. Onder af deeling 395. Levensmiddelen en brandstoffen ten behoeve van alle personenenz. In de maand Mei jl. is een commissie ingesteld voor de bestu deering en uitwerking van het vraagstuk der voeding van het leger, bij verblijf in de garnizoenen. 652

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 124