Bij verblijf van Amboineesche en Inlandsche militairen buiten hunne garnizoenen ontvangen hunne vrouwen (zoowel gehuwde als ongehuwde) en kinderen: een vrouw K.G. Rijst I 002 Zout 0-25 Rijst eIk klnd 0.01 Zout dan wel de geldswaarde hiervan. Bij de binnenkort te verwachten voorstellen van de bezoldigings commissie zal deze aangelegenheid in haar geheel onder de oogen worden gezien. Met betrekking tot de in het 3e lid gestelde vraag wordt het gevoelen ingewonnen van den militairen commandant van Atjeh en •nderhoorigheden, zoodat hieromtrent later inlichting zal worden verstrekt. Onderaf deeling 405 en 406. Toelagen en leermiddelen voor den leergang in de Javansche taal; a.v. in de Soendaneesche taal. Het doel met de leergangen beoogd is: le. de daaraan deelnemende officieren voldoende op de hoogte te brengen van de Javaansche, onderscheidenlijk Soendaneesche taal, om zich in de streken, waarin zij wordt gesproken, tegen over de bevolking verstaanbaar te kunnen maken; 2e. om de eerste opleiding van Javaansche en Soendaneesche recuten tot haar volle recht te kunnen doen komen. De aanwijzing van de deelnemers geschiedt door den comman dant van het leger, die daarvoor een keuze doet uit de opgaven van de inspecteurs van wapens en hoofden van diensten. Op deze opgaven worden alleen vermeld officieren, die zich voor het volgen van een dergelijken cursus aanmelden. In de laatste jaren meldden zich meer officieren voor die studie aan, dan het maximum aantal, hetwelk voor het volgen van den leergang mocht worden aangewezen, waaruit blijkt, dat over gebrek aan belangstelling voor die studie niet te klagen valt. Gelet op de verkregen resultaten, kan evenmin worden gezegd, dat de opleiding van te korten duur zou zijn; het ligt niet in de bedoeling de deelnemers tot taalkundigen op te leiden. De resultaten van de laatste leergangen zijn als volgt: 654

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 126