Komen deze personen dan echter onder gunstiger omstandigheden, wat de voeding betreft, dan komen zij spoedig bij, zooals overtui gend is gebleken bij de op vrij uitgebieide schaal plaats hebbende aanwerving van matrozen voor de gouvernements-marine, die ook uit de beide genoemde landaarden worden getrokken. Op grond hiervan vermeen ik, dat mits geen oude of zieke per sonen worden aangenomen noch personen met bepaalde gebreken bij de keuring van Timoreezen niet zoo streng behoeft te worden gelet op de oogenblikkelijke lichaamsgesteldheid; wel dat omtrent hen, die in dit opzicht in minder gunstige conditie verkeeren, wordt gerapporteerd, en dat aan dezen, na aankomst ter bestemde plaatse, gedurende eenigen tijd slechts lichte diensten worden opgedragen. Het terugzenden van overigens gezonde, doch tijdelijk in minder goeden voedingstoestand verkeerende, zich voor den militairen dienst aanmeldende personen tot tijd en wijle die toestand is verbeterd, verdient geen aanbeveling, omdat daardoor de werving in belang rijke mate zou worden geschaad. Dikwijls toch moet voor de aan melding een vrij lange reis worden gemaakt, terwijl de lust om in militairen dienst te treden belangrijk vermindert, naarmate de eco nomische toestand der aspirant-militairen verbetert. De Afdeelings- tevens Brigade Commandant (w.g.) v. RIETSCHOTEN. Aan den Commandant van het Leger I. d.t.k. van den Chef v/h Wapen der Infanterie en van den Chef v/d Militair Geneeskundigen Dienst. De meeningen omtrent die goede eigenschappen, waarvan hier sprake is, loopen in het leger zeer uiteen. Maar een feit is het, dat ook hier weer bij voorkeur geworven wordt met behulp van Chris ten-wervers onder de Christenen en Heidenen, en dat bij de kam ponghoofden de handel in jongelieden wordt aangemoedigd, even als bij de Minahassers en de Ambonneezen, door het toekennen van een aanbrengpremie aan die hoofden van t 25.per jongeling, ter wijl het handgeld van den Timorees 120.—bedraagt tegen 10 i.y voor den Javaan, die met opoffering van zijn leven vaak indieTi- moreesche streken de primitieve bevolking aan het Ned gezag on derwierp en nóg onderwerpt, om ze daarna in het leger te zien aannemen met meerdere financieele lokmiddelen, dikwijls tegen hun zin daartoe gedwongen. Ik verwijs hier naar een schetsje in de Locomotief van 24 Juni j.l, hetwelk ik even zal voorlezen p) (i) Wegens plaatsgebrek niet opgenomen. Red. 680

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 142